گوشی

تبدیل گوشی هوشمند به میکروسکوپ آزمایشگاهی

محققان دانشگاه UCLA راهکاری را یافتند که با استفاده از هوش مصنوعی می توان گوشی هوشمند را به یک میکروسکوپ آزمایشگاهی با دقت بالا تبدیل کرد.
 
 
به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در حال حاضر ابزارهای متعددی وجود دارند که گوشی هوشمند را به یک میکروسکوپ تبدیل می کنند، اما به دلیل محدودیت های لنز و حسگر دوربین این گوشی ها تصاویر به دست آمده در مقایسه با میکروسکوپ های آزمایشگاهی کیفیت بسیار پایین تری دارند. اکنون محققان با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند کیفیت تصاویر دوربین ها را به میزان چشمگیری بهبود دهند. 
 
 
برای این منظور محققان کار را با دو سری از تصاویر نمونه های خون، ریه و آزمایش پاپ اسمیر که یک سری با استفاده از گوشی هوشمند و سری دیگر با استفاده از میکروسکوپ آزمایشگاهی تهیه شده بود، آغاز کردند. سپس تصاویر گوشی را با استفاده از یک الگوریتم مبتنی بر فناوری یادگیری عمیق پردازش کردند. این الگوریتم با استفاده از تصاویر میکروسکوپ به عنوان مرجع توانست نحوه بهینه سازی سریع تصاویر حاصل از گوشی هوشمند را یاد بگیرد. به گونه ای که کیفیت، وضوح تصویر و تفکیک رنگ تصاویر گوشی پس از پردازش، مشابه تصاویر حاصل میکروسکوپ خواهد شد. 
اکنون این سیستم قادر است بدون نیاز به تصویر مرجع، تصاویر با کیفیت پایین را به گونه ای بهبود دهد که کیفیت آن ها با تصاویر حاصل از میکروسکوپ آزمایشگاهی برابری کند. 
محققان امیدوارند با استفاده از این فناوری جدید بتوانند در مناطق محروم و فقیر، نیاز محققان با میکروسکوپ های آزمایشگاهی را رفع کنند. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Photonics منتشر شده است. 

​​