تلفن همراه

تحریم دامن ZTE را گرفت

منبع: روزنامه ایران
تحریم‌های امریکا سرانجام دامان ZTE، کمپانی بزرگ تولیدکننده تلفن همراه چین را نیز گرفت و به دنبال ممنوع شدن همکاری کمپانی‌های امریکایی با این شرکت از سوی دولت امریکا، این شرکت با بحرانی جدی مواجه شده است.
بر همین اساس و به منظور حفظ موجودیت کمپانی، مقامات در بیانیه‌ای توقف تمام فعالیت‌های عملیاتی این شرکت را اعلام کردند. در بیانیه مذکور تأکید شده که این به معنی پایان کار موبایل ساز چینی نیست و آنها آن مقدار پول نقد در حساب‌های خود دارند تا بتوانند در این دوره «خواب مصنوعی»، بدنه شرکت را از خطر فروپاشی حفظ کنند.
در بیانیه ZTE آمده که آنها در این فرصت مذاکرات فشرده خود با مقامات دولتی امریکا برای حل و فصل موضوعات و منصرف ساختن آنها از تصمیم پیشین خود برای ممنوعیت فعالیت برند چینی در خاک این کشور را ادامه خواهند داد. مسأله اینجاست که تحریم این شرکت فقط به معنی ممنوعیت ورود محصولات آن به بازار ایالات متحده نیست، بلکه هیچ کدام از برندهای امریکایی نیز حق همکاری با ZTE را نخواهند داشت. 
بدین ترتیب این شرکت علاوه بر اینکه امکان استفاده از چیپ‌های تولیدی برندهایی چون کوالکام و Dolby را در محصولات خود از دست داده، احتمالاً از این پس دیگر نمی‌تواند از سیستم عامل اندروید نیز روی محصولات خود استفاده کند. در این میان البته همه خبرها برای برند چینی ناگوار نیست.
درهفته جاری اعلام شد به جای کوالکام، چیپ ساز تایوانی یعنی مدیاتک اجازه یافته تا وظیفه تأمین چیپ‌های مورد نیاز تلفن های همراه ZTE را برعهده بگیرد. ماجرای تحریم این شرکت از یک سال پیش و زمانی آغاز شد که وزارت خزانه‌ داری امریکا چینی‌ها را متهم به همکاری غیرقانونی با دو کشور ایران و کره شمالی کرد. حال پس از گذشت حدود یک سال و پایبند نبودن ZTE به شروط مطرح شده از جمله اخراج بیش از ۳۵ کارمند عالی رتبه کمپانی که در معاملات این شرکت با کشورهای مذکور دخالت داشته‌اند، تحریم‌های دولت ایالات متحده به مرحله اجرا درآمدند.

​​