تلفن همراه

خیمه سنگین گرانی و کسادی روی بازار موبایل

منبع: فناوران
در پی نوسان نرخ ارز، همانند بسیاری از کسب وکارها، بازار موبایل هم به شدت کساد شده است.
 
بر اساس گزارش بازاریان، این روزها بازار موبایل به شدت دچار رکود شده است و از آنجا که قیمت ها بسیار بالا رفته، کمتر کسی به فکر خرید گوشی می افتد.
با توجه به افزایش بی رویه نرخ ارز، قیمت گوشی هم بسیار بالا رفته و در برخی از مدل ها حتی شاهد افزایش 2 تا 2/5 میلیونی قیمت گوشی هستیم. البته قیمت ها آنقدر در بازار به شکل کاملا بی ثباتی و مشخصی ارایه می شود که نمی توان قیمت ثابتی از یک گوشی در بازار یافت و هر فروشگاهی بر اساس سلیقه و منطق خود برای گوشی های مختلف نرخ تعیین می کند. از سوی دیگر جنس در بازار کم شده و در صورتیکه مشتری متقاضی گوشی خاصی باشد، به دلیل کم بودن جنس، آن مدل با شرط و شروط و حتی قیمت بسیار بالاتری از قیمت واقعی آن در اختیار وی قرار می گیرد.
در این شرایط فقط افرادی که مجبورند اقدام به خرید می کنند که البته باید بهای بسیاری بپردازند.
بر این اساس هم اکنون وضعیت بازار اصلا مطلوب نیست و زمان مناسبی برای خرید به شمار نمی رود.
البته بازاریان به اوضاع بازار تا اواخر خردادماه خوش بین هستند و معتقدند که تا اواخر فصل جاری قیمت ارز با کاهش روبه رو می شود و قیمت ها به شدت افت خواهد کرد. با این حال تجربه نشان داده است که تاکنون اتفاق نیفتاده که قیمت ها افزایش یابد و دوباره به حالت قبل برگشته و کاهش پیدا کند. با این حال بنابه گفته بازاریان باید منتظر اتمام فصل بهار بود تا ببینیم اوضاع بازار به چه شکلی خواهد شد.
البته نباید فراموش کرد که هر سال وضعیت بازار در فصل بهار و آغاز سال نو با کسادی همراه است اما امسال نوسانات شدید نرخ ارز این موضوع را تشدید کرده و بازار به شدت تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است.
همچنین بر اساس یک عرف در بازارهای کشور، همزمان با فرارسیدن ماه رمضان، میزان خرید و فروش ها باز هم با اندکی افت مواجه می شود.
 

​​