تلفن همراه

چین و آمریکا درباره ZTE توافق کردند

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که زد‌تی‌ای با پرداخت یک میلیارد دلار جریمه، تغییر رهبران ارشد و تیم مدیریتی‌اش موافقت کرده است.

در این راستا ایالات متحده اجازه دارد که به‌شکلی مؤثر تیمی را درون این شرکت برای مدیریت انتخاب کند. به گزارش فصل اقتصاد به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک تایمز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته -پنج‌شنبه- به شرکت مخابرات زد‌تی‌ای حیات داد و توافق کرد که باوجود مخالفت قانون‌گذاران، مشاوران امنیتی و برخی از مقام‌های اقتصادی‌اش تحریم‌های سنگین کشورش علیه این شرکت را بردارد.

این توافق باعث کاسته شدن از تنش‌ها میان ترامپ و «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین، شده است که شخصا از همتای آمریکایی خود خواسته بود که برای نجات زد‌تی‌ای پادرمیانی کند. در عین حال ترامپ برای هموار کردن مسیر دیدار با «کیم جونگ‌اون» رهبر کره شمالی در تاریخ 12 ژوئن روی همکاری شی جین‌پینگ حساب باز کرده است. وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که زد‌تی‌ای با پرداخت یک میلیارد دلار جریمه، تغییر رهبران ارشد و تیم مدیریتی‌اش موافقت کرده است. در این راستا ایالات متحده اجازه دارد که به‌شکلی مؤثر تیمی را درون این شرکت برای مدیریت انتخاب کند.

در ازای این تغییرات، ایالات متحده ممنوعیتی هفت ساله را لغو می‌کند که این شرکت را از خرید محصولات آمریکایی بازداشته و به‌سرعت به تجارتش آسیب زده بود. اما این تصمیم بسیاری از قانون‌گذاران را در آمریکا خشمگین کرده است، از جمله مقام‌های ارشد حزب جمهوری‌خواه که با کمک به شرکتی چینی که قوانین ایالات متحده را زیر پا گذاشته و تهدیدی ملی محسوب می‌شود، مخالف هستند.

از سوی دیگر، این تصمیم آمریکا را در موقعیتی غریب قرار می‌دهد؛ چراکه از یک‌سو کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا با تعرفه‌های آلومینیوم و فولاد مواجه هستند و اروپا و دیگر کشورها را مجبور به تن دادن به تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران کرده است.


​​