تلفن همراه

قیمت آیفون به 11 میلیون تومان رسید

منبع: فناوران
در حالی که قیمت دلار دیروز دوباره با افزایش همراه شد، قیمت همه گوشی ها نیز با افزایش روبه رو شده است.
 
امسال بازار موبایل یکی از بدترین سال هایش را پشت سر می گذارد. از اوایل سال از یک سو افزایش قیمت دلار و نابسامانی باعث کسادی بازار شده است و از سوی دیگر بخش عمده ای از کاربران قید خرید گوشی را زده اند.
همزمان با افزایش نرخ ارز و تصویب دلار 4200 تومانی، اعلام شد که این نرخ به واردات گوشی تعلق نمی گیرد و همین موضوع باعث شد که بازار بیش از پیش نابسامان شد.
نابسامانی بازار نه از این جهت که خرید و فروش کاهش یافته، بلکه قیمت ها به شدت بالا رفته و اگرچه امید می رود با تثبیت نرخ ارز در آینده ای نامعلوم قیمت گوشی کاهش یابد، اما تجربه ثابت کرده است قیمت کالایی که بالا می رود هرگز با کاهش محسوسی روبه رو نخواهد شد.
با همه این تفاسیر قیمت دلار از اوایل هفته روند صعودی به خود گرفته است و این موضوع هم مثل همیشه موجبات افزایش قیمت گوشی را فراهم کرده است. به این ترتیب قیمت گوشی های موجود در بازار هم اکنون به شکل متوسط 500 تا 600 هزار تومان افزایش یافته است اما برخلاف همیشه که افزایش بهای گوشی باعث رونق بازار می شد، این روزها کمتر کسی قصد خرید گوشی دارد و تنها افرادی گوشی می خرند که مجبور باشند یا بخواهند هدیه بدهند. بر این اساس بازاری که همیشه مملو از مشتری بوده، این روزها کاملا خلوت و بی رونق است.
در حالی که هم اکنون اوضاع بازار مساعد نیست و ظاهرا هر روز این وضعیت بدتر می شود، بسیاری پیش بینی می کنند که در آینده نزدیک ممکن است بسیاری از شرکت های واردکننده گوشی و حتی فروشگاه های تعطیل شوند چرا که نمی توانند در بازاری که قیمت ها مدام در حال نوسان است فعالیت کنند.
در همین راستا بسیاری از فعالان بازار پیش بینی می کنند که احتمال افزایش بیشتر قیمت ها وجود دارد و حتی می گویند که احتمال دارد آیفون 10 که هم اکنون با قیمت 8 میلیون و 200 هزار تومان در بازار به فروش می رسد تا یازده میلیون تومان هم افزایش قیمت داشته باشد. 
به گفته فروشندگان بازار، وضعیت فروش لوازم جانبی هم این روزها مساعد نیست. در حالی که پیشتر کاربران به خرید قاب، هدست و بلندگوهای بی سیم می پرداختند این روزها بازار فروش این لوازم هم خیلی خوب نیست. 
حتی ساعت ها ودستبندهای هوشمند هم این روزها فروش خوبی ندارد چرا که این محصولات هم همانند گوشی های موبایل با افزایش قیمت روبه رو شده اند.
بر این اساس باید منتظر ماند و دید تا بعد از ماه رمضان چه اتفاقی می افتد و آیا قیمت ها همچنان با افزایش روبه رو خواهد شد یا در خوشبینانه ترین حالت شاهد ثبات قیمت ها خواهیم بود یا خیر.
 

​​