فناوری اطلاعات

فریب برنامه جعلی ساخت کارت بانکی را نخورید

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای ضمن هشدار درباره انتشار باج افزار «سایبرزسی.سی.پی» (Cybersccp) در کانال های تلگرامی فارسی زبان به کاربران توصیه کرد مراقب برنامه جعلی ساخت کارت بانکی باشند.
 
باج افزار (Ransomware) نوعی بدافزار است که به مجرمان این امکان را می دهد بتوانند از طریق یک کنترل از راه دور، کامپیوتر قربانی را قفل کنند به طوری که کاربر نتواند از سیستم خود استفاده کند تا در نهایت مجبور باشد برای رفع مشکل هزینه ای را به هکرها بپردازد.
در همین پیوند و براساس تازه ترین گزارش مرکز ماهر آمده است: مشاهدات اخیر در فضای سایبری کشور به خصوص در پیام‌ رسان تلگرام حاکی از آن است که یک باج‌افزار از خانواده خطرناک شناخته شده هایدن تیر (HiddenTear) با نام سایبرای.ایکس.ای (Cyber.exe) در پوشش برنامه‌ای کاربردی با ادعای ساخت تصویر جعلی کارت ملی، کارت بانکی، شناسنامه و پاسپورت در حال انتشار است.
گزارش مرکز ماهر عنوان می کند: قربانیان این برنامه که به طور عمده افرادی مبتدی و باانگیزه جعل هویت هستند، پس از دریافت برنامه سایبرای.ایکس.ای (Cyber.exe) مورد حمله باج افزاری قرار خواهند گرفت.
مرکز ماهر در گزارش خود آورده است که باج افزار مذکور برای رمزگشایی فایل ها از قربانیان خود طلب 0.03 باج می کند.
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای به همه کاربران توصیه اکید دارد تا از دریافت و اجرای برنامه ها از منابع ناشناخته به شدت پرهیزکنند.
مرکز ماهر در ادامه گزارش خود آورده است: بر اساس قانون جرایم رایانه ای مصوب بهمن ماه سال 1389مجلس شورای اسلامی هر یک از فعالیت های مورد ادعا در پوشش انگیزشی این بد افزار، جرایمی جدی است و مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.
مرکز ماهر اعلام کرد: بهترین راهکار برای پیشگیری از فعالیت باج افزار ها تهیه منظم رونوشت های پشتیبان از اطلاعات و نگهداری آنها به صورت غیر برخط است.

​​