تلفن همراه

وای فای رایگان جایگزین تلفن‌های عمومی می‌شوند

منبع: رویداد۲۴
ارائه WiFi عمومی رایگان در بسیاری از کشورها و شهرهای شناخته‌شده سال‌هاست که رواج دارد اما این روند در کشور ما به تازگی از سوی چند اپراتور موبایل و همچنین خدمات دهنده اینترنتی پیگیری شده و چندین مرکز مختلف در چند نقطه ایران به ارائه خدمات WiFi رایگان پرداخته‌اند
 
اکنون همراه اول، ایرانسل، رایتل و آسیاتک ۶۶ نقطه ایران به ارائه وای‌فای رایگان مشغول شده‌اند و سایر اپراتور‌ها نیز در این زمینه برنامه‌هایی در نظر گرفته‌اند که هنوز جزئیات آن منتشر نشده است.
 
محمدرضا بیدخام معاون تجاری مخابرات می‌گوید: در حال نصب تجهیزات وای فای عمومی در اماکن هستیم و پیش بینی می‌شود که تا آخر امسال فعال شوند.
 
او که معتقد است وای فای رایگان در مراکز عمومی می‌تواند جایگزین مناسبی برای تلفن‌های عمومی باشد، گفت: میزان استفاده از تلفن‌های عمومی در کشور به شدت کاهش پیدا کرده و جز در دانشگاه‌ها، زندان Prison‌ها و مراکز عمومی از تلفن‌های عمومی دیگر مناطق استفاده‌ای نمی‌شود و در حال جمع آوری آن‌ها هستیم.
 
آنگونه که این مقام مسئول می‌گوید: سالانه ۱۰ درصد از تلفن‌های عمومی در سطح کشور جمع آوری می‌شود.
 
به گفته بیدخام، همچنین فرودشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مجموعه مکان‌هایی که احتمال جمع شدن افراد وجود دارد، مکان‌های مناسبی برای ارائه وای‌فای است. ضمن این که پیش‌بینی این است که در آینده در کل سطح شهر‌های بزرگ هم وای‌فای توسعه پیدا کند.
 
معاون شرکت مخابرات ایران ادامه داد: در برخی از استان‌ها کاربرد وای‌فای را برای کیوسک‌ها ایجاد کردیم که فرد با مراجعه در کیوسک می‌تواند نیاز را حل کند. بیش از یک سال است که در برخی از مکان‌ها به صورت آزمایشی این کار را شروع کردیم. اما با توجه به توسعه تلفن همراه و به ویژه نسل سه و چهار، فکر می‌کنیم از نظر تجاری، توسعه وای‌فای بهتر از توسعه تلفن‌های همگانی است، زیرا افراد بیشتر در حال تحرک از شبکه استفاده می‌کنند.

​​