فناوری اطلاعات

باج افزار واناکرای هنوز زنده است

منبع: فارس
نتایج یک بررسی امنیتی نشان می دهد باج افزار واناکرای هنوز زنده و در حال فعالیت است و میزان حضور آن در فضای مجازی در سه ماهه سوم سال 2018 تا دو سوم بیشتر شده است.
 
به گزارش اسین ایج، حدود یک سال و نیم بعد از گسترش سریع واناکرای این باج افزار هنوز در صدر فهرست بدافزارهای خطرناکی است که کاربران اینترنت را به دردسر انداخته اند.
 
این باج افزار طی مدت انجام بررسی یادشده و در عرض سه ماه به 74621 کاربر حمله کرده و مسئول 28.72 درصد از کل حملات سایبری بر علیه کاربران در سه ماهه سوم سال 2018 بوده است.
 
تحقیقات شرکت کاسپراسکای در این زمینه همچنین نشان می دهد حملات واناکرای از می سال 2017 آغاز شده و حتی نصب وصله های به روزرسان ویندوز هم باعث مهار آن نشده است.
 
این باج افزار با رمزگذاری فایل های موجود بر روی رایانه های کاربران برای قفل گشایی آنها پول طلب می کند و تضمیمی برای حل مشکل بعد از پرداخت پول هم وجود ندارد.
 
بر اساس بررسی های کاسپراسکای واناکرای در برخی کشورهای آسیایی با زیرساخت های ضعیف امنیتی موفقیت های زیادی داشته که از جمله آنها می توان به بنگلادش، ازبکستان، پاکستان، نپال و حتی چین و هند اشاره کرد.
 

​​