باندپهن

ایجاد 70 هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور

منبع: ایران
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از ایجاد ۷۰ هزار کیلومتر فیبر نوری در ۳۵۰ شهر و چند هزار روستا خبر داد.
 
صادق عباسی شاهکوه اظهار داشت: شرکت ارتباطات زیرساخت متولی هسته شبکه ملی اطلاعات است و با ایجاد ۷۰ هزار کیلومتر فیبر نوری در اقصی نقاط کشور، برقراری ارتباط را حتی در زمان وقوع حوادث تأمین کرده است.
وی همچنین با اشاره به الزامات مصوبه شورای عالی فضای مجازی به تشریح وضعیت شبکه ملی اطلاعات پرداخت و گفت: شبکه ملی اطلاعات زیرساخت فضای مجازی کشور است.
عباسی شاهکوه به موضوع امنیت در اینترنت اشاره کرد و گفت: تمام نکاتی که در سندهای راهبردی برای توسعه شبکه در دنیا مد نظر قرار دارد، در سند شبکه ملی اطلاعات کشور نیز در نظر گرفته شده است.
عباسی شبکه ملی اطلاعات را شبکه‌ای پرظرفیت و پهن باند دانست و افزود: به علت نقش حیاتی این شبکه در کشور، کیفیت و پایداری آن همواره مد نظر بوده و برای ما مهم است چون وجود ضعف در این شبکه بر سرویس‌ها و شبکه‌های داخلی کشور تأثیرگذار است. وی فعال بودن حدود ۱۱۰ میلیون سیم کارت نسل سوم و چهارم و توسعه کسب و کار اینترنتی را نشانه موفقیت و پایداری این شبکه دانست و گفت: سرشماری نفوس، ثبت نام یارانه‌ها و کارت سوخت به صورت الکترونیکی نشانه کیفیت بالای این شبکه برای ارائه خدمات  است.
عباسی دسترسی آزاد و با کیفیت به خدمات اینترنتی را حق مردم دانست و با اشاره به تلاش‌ها برای توسعه زیرساخت  ارتباطی کشور گفت: شبکه ارتباطی کشور در ۵ سال اخیر توسعه خوبی پیدا کرده و خوشبختانه پایداری مطلوبی دارد به نحوی که هموطنان در هر مقطع زمانی می‌توانند دسترسی ارتباطی مناسبی داشته باشند. وی با تشریح ظرفیت‌سازی‌های صورت گرفته در زیرساخت ارتباطی کشور گفت: ۷۰ هزار کیلومتر فیبر نوری در ۳۵۰ شهر و چند هزار روستا ایجاد شده که با ایجاد این شبکه، ظرفیت ترافیک داخلی در یک سال اخیر تقریباً ۳ برابر شده است. عباسی با ابراز امیدواری نسبت به توسعه کافی زیرساخت‌ها در آینده، خاطرنشان کرد: به دلیل توسعه شبکه فیبر نوری بین مراکز استان‌ها و سایر مراکزی که در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است و توسعه شبکه انتقال نوری با فناوری‌های روز دنیا و شبکه  IP با تجهیزات نوین، ظرفیت زیرساخت‌ها در بخش هسته شبکه ملی اطلاعات توسعه خیلی خوبی پیدا کرده است.
وی افزود: توسعه شبکه ملی اطلاعات طی سال‌های اخیر رشد فزاینده کسب وکارها و فراهم کنندگان محتوا و خدمات داخلی را در پی داشته است، طوری که در یک سال اخیر مصرف ترافیک داخلی بیش از ۳ برابر شده ولی مصرف اینترنت به نسبت بسیار کمتری افزایش یافته است.   
 

​​