تلفن همراه

همه گوشی های وارداتی باید رجیستر شوند

منبع: ایسنا
در حالیکه برخی رسانه ها از اینکه ممکن است طرح رجیستری گوشی های مسافری در آینده با چالش مواجه شود صحبت کرده بودند رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که چنین مساله ای صحت ندارد و هیچ یک از گوشی های وارداتی بدون اینکه رجیستر شوند، امکان فعال شدن و راه اندازی در ایران را ندارند.
 
چندی پیش برخی رسانه ها خبر داده بودند که براساس تصمیم اخیر کمیته راهبری طرح رجیستری، از نوزدهم آذر ماه امسال درخواست ثبت گوشی های مسافری در سامانه همتا متوقف شده است و دیگر نباید روی رجیستری گوشی های مسافری حساب باز کرد. این خبر در حالی منتشر شد و در فضای مجازی بین مردم دست به دست شد که علی مویدی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این باره گفت: چنین مساله ای امکان پذیر نیست و هر گوشی که در ایران بخواهد فعال شود باید رجیستر شود و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا همه برندهای موجود در بازار ایران وارد طرح رجیستری شده اند یا خیر گفت: بله و مسلما هر گوشی تلفن همراهی که سیم کارت روی آن نصب شود و بخواهد از اپراتورهای موجود در کشور خدمات دریافت کند، باید ابتدا رجیستر شده باشد و همه مراحل و مقررات رجیستری را طی کند.
البته پیش از این نیز محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نهمین سمپوزیوم مخابرات در این باره اظهار کرد که قطع سامانه همتا و گمرک درست نیست بلکه موضوع وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرک مطرح است که باید اتفاق می افتاد. قرار بود این اتصال برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی از طریق مسافر صورت بگیرد، نه اینکه به اسم بار مسافر بتوان خارج از روال های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد کرد.
به گفته آذری جهرمی، اکنون فرآیند بار مسافر در حال پیاده سازی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند که چون کانال های اصلی واردات به درستی کار نمی کند، جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال ایجاد کرده است اما همه باید مسوولیت قانونی خود در این بازار را انجام دهند و اگر کانالی در زمینه واردات گوشی دچار مشکل است، آن مشکل باید حل شود نه اینکه خلاف ضوابط، راهی جدید برای واردات در این زمینه باز کنیم.
با توجه به این اظهارات باید دید که در ادامه گوشی هایی که از طریق واردات مسافری به دست مردم رسیده است می توانند بدون مشکل در کشور فعال شوند و از اپراتورهای تلفن همراه خدمات دریافت کنند یا اینکه اختلالاتی در این زمینه ایجاد می شود.
 

​​