سخت‌افزار

فناوری اطلاعات

December 30, 2018
15:19 یکشنبه، 9ام دیماه 1397
کد خبر: 96769

تسکین عزاداران به کمک روبات

خانواده‌های عزادار در ژاپن با سبکی جدید و فناورانه یاد عزیز از دست رفته خود را گرامی می‌دارند. آنها در اقدامی عجیب تصویری از صورت متوفی را با چاپگر سه بعدی چاپ کرده و آن را با کمک برنامه‌ای بر صورت یک روبات قرار می‌دهند.
 
این روبات تمام شخصیت، گفتار و حرکات شخص متوفی را تقلید کرده و در یک بازده زمانی مشخص در کنار خانواده عزادار زندگی می‌کند. این روش فناورانه به کمک خانواده عزادار آمده و درد ناگهانی نبود متوفی در جمع خانواده را تا حد قابل قبولی تسکین می‌دهد. در حال حاضر دوره عزاداری پس از مراسم تشییع در ژاپن 49 روز است. در این دوره طولانی خانواده عزادار اوقات سختی را سپری می‌کند. در همین راستا با طراحی یک روبات هوشمند و قرار‌گیری ماسک چاپ شده سه بعدی از تصویر متوفی، تلاش شده است تا راه جدید و فناورانه‌ای به مراسم عزاداری این کشور باز شود. برای استفاده از این روش عجیب از عزاداری، تنها کافی است خصوصیات فردی و شخصیتی فرد متوفی پیش از مرگ ثبت شود. پس از آن ماسک سه بعدی از چهره وی چاپ شده و به کمک برنامه‌ای بر صورت یک روبات قرار می‌گیرد. این روبات پس از مرگ متوفی در کنار خانواده عزادار زندگی کرده و تمامی حرکات وی را تقلید می‌کند. این پروژه کنونی که با نام «دیجیتال شامان» شناخته می‌شود، مناسب خانواده‌های عزاداری طراحی شده است که به طور ناگهانی فردی را از دست می‌دهند. یکی از محققان این طرح می‌گوید: مرگ ناگهانی مادربزرگم جرقه اصلی طراحی این پروژه را در ذهنم ایجاد کرد. من و دیگر افراد خانواده، نبود ناگهانی وی را در خانه نمی‌توانستیم تحمل کنیم. به همین دلیل به فکر طراحی روباتی افتادم تا چهره‌ای از فرد متوفی را بر صورت داشته و همانند وی حرف زده و حتی حرکت کند. وی افزود: اگرچه دوره زندگی این روبات با خانواده عزادار کوتاه است اما اثرات روانی و تسکین  دهنده بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.
 
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.