فناوری اطلاعات

ایران برای توسعه صنعت صلح آمیز فضایی از کسی اجازه نمی گیرد

منبع: ایرنا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ایران در توسعه صنایع صلح آمیز فضایی خود از کسی اجازه نمی گیرد و برنامه های خود را با جدیت پیش می برد.
 
«محمدجواد آذری جهرمی» روز دوشنبه در بازدید خبرنگاران از پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: اگر کسی ادعا دارد ایران نباید توسعه فضایی داشته باشد، ما هم می گوییم شما حرف بی ربط می زنید و ما برای توسعه خود از کسی اجازه نمی گیریم.
وی با یادآوری اینکه بیش از یک دهه از طراحی ماهواره مصباح می گذرد و در این مدت هیچ همکاری بین المللی برای پرتاب آن به فضا انجام نشد، گفت: این ماهواره مخابراتی که با همکاری مشترک یک کشور اروپایی طراحی شد، قرار بود سال ها پیش به فضا پرتاب شود اما چنین نشد.
وی افزود: این کارشکنی ها در حالی انجام شد که ماهواره مصباح یک ماهواره سنجشی بوده و استفاده کاملا صلح آمیز دارد اما از دهه هشتاد تاکنون هر بار به بهانه هایی جلوی پرتاب آن گرفته شد.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه ایران برای توسعه خود نمی تواند منتظر دیگر کشورها بماند، اظهار داشت: اگر تصمیم بر این باشد که دو ماهواره پیام امیرکبیر و دوستی با پرتابگرهای ایرانی در مدار زمین قرار گیرند، این کار انجام خواهد شد.
آذری جهرمی گفت: ماهواره دوستی در ارتفاع 250 کیلومری قرار می گیرد و پرتاب آن با ماهواره بر سفیر انجام خواهد شد ضمن آنکه در صورت صلاحدید مسئولان دفاعی کشور مبنی بر اینکه ماهواره پیام امیرکبیر نیز با پرتابگر بومی به فضا ارسال شود، پرتاب آن با سیمرغ خواهد بود.
وی پرتابگرهای سفیر و سیمرغ را دو دستاورد قدیمی صنعت فضایی ایران برشمرد که در گذشته آزمون خود را پس داده اند.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: این وزارتخانه برنامه توسعه صلح آمیز صنعت فضایی خود را با جدیت به پیش می برد و در حوزه وزارت دفاع نیز شاهدیم آنها به وظایف خود در حوزه پرتابگرها عمل کرده و معطل کسی نمانده اند.
آذری جهرمی گفت: به یاد داریم که سایر کشورها در ساخت این ماهواره ها و در پرتاب آنها نه تنها هیچ همکاری با ایران نکردند بلکه در زمانی که نیاز بود پرتاب ماهواره انجام شود، بهانه تراشی کردند به شکلی که از زمان مفید در نظر گرفته شده برای آنها از بین رفت و امروز از رده خارج شده اند.
 

​​