تلفن همراه

یوتافون دیگر تولید نمی‌شود

منبع: آی‌تی‌من
شرکت یوتا، تولید کننده گوشی‌های دو طرفه یوتافون اعلام ورشکستگی کرد.
 
شرکت یوتا که گوشی‌های یوتافون را با دو نمایشگر پشت و رو تولید می‌کرد، به دلیل فروش کمتر از حد انتظار و بدهی، ورشکست شد.
 
شرکت یوتا سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار گوشی‌هایی تولید کرد که دو طرف بدنه دستگاه دارای نمایشگر که یکی سیاه- سفید E-ink بود.
 
این شرکت تا سال ۲۰۱۷ توانست چندین مدل از این گوشی‌ها راهی بازار کند، اما ظاهرا نتوانست این محصول را به خوبی در بازار جا بیندازد.
 
گزارش‌هاحاکی است شرکت Hi-P سنگاپور که دو مدل اول یوتافون را تولید کرده بود، سال ۲۰۱۵ پرونده‌ای قضایی به‌مبلغ ۱۲۶ میلیون دلار علیه یوتا به دادگاه ارایه و ادعا کرد شرکت مذکور هزینه‌های گوشی‌های تولید شده را که طبق قرارداد سفارش داده بود، پرداخت نمی‌کند.
 
جالب است بدانید گزارش منتشر‌شده در فایننشال‌تایمز در سال ۲۰۱۶، نشان می‌داد فقط در حدود ۷۵ هزار دستگاه از دو مدل یوتافون ۱ و ۲ فروخته شده است. بالاخره Hi-P با دریافت ۱۷ میلیون دلار از شکایت خود صرف‌نظر کرد؛ اما ظاهرا این توافق پایدار نماند.
 
این شرکت روسی نتوانست موفقیتی در بازارهای اروپایی یا حتی روسیه به دست آورد و با وجود تلاش‌های زیاد موفق نشد یوتافون 2 را سال ۲۰۱۵ وارد بازار آمریکا کند و اواخر سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت با ترک بازار روسیه و اروپا، تمرکز خود را تنها روی چین معطوف کند.
 
یوتا که قصد داشت دوباره به بازار روسیه و کشورهای دیگر برگردد، با همکاری سرمایه‌گذاران و کارخانه‌های چینی، فقط توانست یوتافون 3، آخرین محصولش را فقط در بازار چین بفروشد. با وجود همه‌ مشکلاتی که این شرکت در فروش محصولاتش متحمل شده بود، سال ۲۰۱۸، یوتا موفق شد جایزه‌ iF را در بخش طراحی (iF DESIGN AWARD) دریافت کند.
 
با همه اینها بعید به نظر می‌رسد که یوتا دوباره تولید گوشی‌های خاصش را از سر بگیرد.
 

​​