پیشبینی اینفورما از درآمد 227.6 ميليارد دلاري اپراتورها از اينترنت موبايل

 

اينفورما پيش‌بيني كرده است كه درآمد اپراتورهاي دنيا تا سال 2016 از اينترنت موبايل به 227.6 ميليارد دلار و از باند پهن موبايل به 91.1 ميليارد دلار مي‌رسد.
به گزارش عصر ارتباط، در طول سال 2011 درآمد 112 ميليارد دلاري در جهان از محل فروش بسته‌هاي ديتاي اينترنت موبايل و 42 ميليارد دلاري از محل فروش بسته‌هاي تعرفه‌اي باند پهن موبايل به دست آمد.

سرويس‌هاي اينترنت موبايل براي گوشي‌هاي موبايل و سرويس‌هاي باند پهن موبايل براي دستگاه‌هاي كامپيوتري قابل حمل، از جمله سرويس‌هاي دسترسي به اينترنت هستند كه در سال 2011 در دنيا 112 ميليارد دلار درآمد داشته‌اند و پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2016 اين رقم به 228 ميليارد دلار برسد و اين سرويس‌ها در مجموع 47 درصد از درآمد ناشي از سرويس‌هاي غيرصوتي را تشكيل خواهند داد.

سرويس‌هاي اينترنت موبايل بيشترين درآمد را براي اپراتورها داشته‌اند و امروزه ديتا قلب سرويس‌هاي ارتباطي بي‌سيم را تشكيل مي‌دهد. در اين ميان شبكه‌هاي ديتاي موبايل كه پوشش و نرخ بالاتري دارند، براي اپراتورهاي تلفن همراه طي 10 سال گذشته از اولويت ويژه‌اي برخوردار شده‌اند.

گوشي‌هاي موبايل نيز از اين پس تنها قادر به برقراري ارتباط با اينترنت نيستند بلكه دسترسي به اينترنت از طريق آنها به يكي از ويژگي‌هاي پايه‌شان تبديل شده است.

وقتي در سال 2006 Softbank، اپراتور ژاپني وودافون را خريد، به دليل اشباع بازار و نرخ بالاي ضريب نفوذ تلفن همراه درآمدهاي آن كاهش يافت. اين اپراتور كه 20 ميليون دلار به صورت نقدي براي خريد وودافون پرداخته بود بايد درآمد خود را افزايش مي‌داد به همين دليل از خير فروش تلفن همراه گذشته و روي سرمايه‌گذاري ارايه سرويس‌هاي ديتا تمركز كرد. در همين حال درآمدهاي صوت رو به كاهش بود اما درآمد ديتا رو به افزايش گذاشت. اين اپراتور در سال 2011 اعلام كرد كه 54 درصد از درآمدهاي آن از سرويس‌هاي ديتا به جز پيام كوتاه بوده است و 100 درصد مشتركان آن از گوشي‌هاي نسل سوم تلفن همراه استفاده مي‌كردند.

ديگر استفاده از اينترنت موبايل براي مشتركان دنيا به يك امر روزمره بدل شده است. آنها براي جستجوي اطلاعات، دانلود و استفاده از برنامه‌هاي آنلاين در طول سفر خود، Push email، سرويس‌هاي پيادم‌دهي فوري، تلفن اينترنتي و بك آپ گرفتن از برنامه‌هاي خود به اين سرويس‌ها نياز دارند.

در پايان سال 2011 تعداد كاربران اينترنت موبايل در سراسر دنيا به 1.24 ميليارد نفر رسيد و پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان به 3.47 ميليارد نفر تا سال 2016 برسد. تعداد كاربران باند پهن موبايل كمتر از كاربران اينترنت موبايل هستند و اين روند در دوره پيش‌بيني شده نيز ادامه خواهد داشت زيرا دارندگان دستگاه‌هاي كامپيوتري قابل حمل كه قابل اتصال به مودم‌هاي دانگل باشند، كمتر از گوشي‌هاي موبايل هستند. بر همين اساس تا پايان سال 2011 تعداد كاربران باند پهن موبايل در سراسر جهان 218 مييون نفر بود و پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2016 به 707 ميليون نفر برسد.

اينفورما تخمين زده است كه با استفاده از سرويس‌هاي باند پهن موبايل، ميزان ترافيك ناشي از جستجوي اينترنت، تماشاي ويدئو، راديو اينترنتي و بسياري فعاليت‌هاي ديگر افزايش يابد.


URL: https://www.ictna.ir/id/050830/

Code: 050830