موفق‌ترين بازي موبايل و تبلت چگونه محبوب شد؟

داستان موفقيت پرندگان خشمگين

منبع: دنیای اقتصاد
ندا لهردي- «پرندگان خشمگين» به پدیده‌ای محبوب در میان اغلب مردم در سرتاسر جهان تبدیل شده‌اند.
 
حالا دیگر کاربران مختلف از هر سن و هر موقعیتی حمله به قلعه خوک‌ها با پرندگان مختلف اما خشمگین را دست كم یک بار تجربه کرده‌اند.
اين بازي پر طرفدار كه در ماه دسامبر سال 2009 توسط شركت فنلاندي Rovio و ابتدا براي گوشي‌هاي آي‌فون طراحي شده بود به سرعت با استقبال گيمرها مواجه شد تا جايي كه تا حالا 12 ميليون نسخه از آن در فروشگاه اپل به فروش رسيده است.
اين استقبال گسترده باعث شد مديران شركت Rovio خيلي زود به فكر طراحي و توليد اين بازي براي دستگاه‌هاي ديجيتال شخصي مبتني بر نمايشگرهاي لمسي بيفتند تا در نهايت پرندگان خشمگين به گوشي‌ها و تبلت‌هاي مبتني بر سيستم عامل‌هاي آندرويد، سيمبين و ويندوزفون هم راه پيدا كنند و بعدها به كنسول‌هاي بازي و كامپيوترهاي شخصي هم بيايند.
اين بازي حالا عنوان موفق‌ترين و پر طرفدارترين بازي و اپليكيشن موبايل را به دست آورده و البته سود قابل توجهي را هم نصيب شركت توليدكننده‌اش كرده است. در واقع موفقيت بازي پرندگان خشمگين به خاطر وجود تركيبي از طراحي جذاب، شكل جالب و طنز گونه و البته قيمت پايين و حتي اغلب رايگان بوده است. همه اين عوامل به تدريج باعث افزايش محبوبيت و به دنبال آن بالا رفتن تعداد دانلود اين بازي شدند تا جايي كه پرندگان خشمگين توانستند ژانر جديدي را در بازار بازي‌هاي ويدئويي و موبايل ايجاد كرده و رقابتي جدي را در آن ايجاد كنند. 
 
محبوبيتي فراگير
شركت Rovio در اوايل ماه مه سال 2012 اعلام كرد كه دانلود يك ميليارد نسخه از اين بازي را جشن گرفته است و سعي دارد طرفدارانش را با ارائه نسخه‌هايي جديد و جالب‌تر همچنان همراهي كند. آخرين آمار در اين زمينه اما نشان مي‌دهد كه بازي پرندگان خشمگين تا حالا 1.7 ميليارد بار در جهان و براي پلت‌فرم‌هاي مختلف چه به صورت نسخه‌هاي معمولي و چه نسخه‌هاي خاص از آن، دانلود شده است. شايد مديران شركت Rovio وقتي در دسامبر سال 2009 براي اولين بار اين بازي را روانه بازار كردند، فكرش را هم نمي‌كردند كه پرندگان خشمگين و خوك‌هاي مهاجم و خونسرد آن بتوانند چنين محبوبيتي در سرتاسر دنيا پيدا كرده و درآمد هنگفتي را براي آنها به ارمغان بياورند.
روند رشد، دانلود و فروش بازي پرندگان خشمگين در نهايت باعث شد سرمايه بازار شركت Rovio  در ماه مارس سال 2011 و با سرمايه‌گذاري شركت‌هاي Accel Partners، Atomico و Felicis Ventures تا 42 ميليون دلار افزايش پيدا كند. يك سال بعد در ماه مارس سال 2012 شركت Rovio توانست شركت
Futuremark Games Studio را كه بخش طراحي بازي شركت Futuremark بود، به قيمت نا معلومي بخرد تا فعاليتش در عرصه بازي و گيم را گسترش بدهد. روز نهم ماه مه همين سال هم Rovio دانلود يك ميليارد نسخه از بازي پرندگان خشمگين را جشن گرفت. 
اين شركت در پايان سال 2011 اعلام كرد كه درآمد حاصل از فروشش در اين سال به بيش از 106 ميليون دلار رسيده است. Rovio به دنبال افزايش محبوبيت و نفوذ بازي پرندگان خشمگين در بازار و كسب درآمد چشمگير از اين بازي حتي از تصميمش براي ساخت سريال و فيلم پرندگان خشمگين خبر داد و اعلام كرد كه فيلم سينمايي آن را احتمالا تا سال 2015 با همكاري شركت‌هاي فيلم‌سازي معتبر توليد كرده و اكران مي‌كند.
محبوبيت پرندگان خشمگين حالا آنقدر زياد شده است كه پاركي به همين نام در شهر چانگشا چين راه‌اندازي شده تا طرفداران اين بازي بتوانند لذت بازي با پرندگان خشمگين واقعي را تجربه كنند. مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش این پارک تیرکمان‌های بسیار بزرگی است که در قسمت‌های مختلف آن تعبیه شده است تا به بازدید کنندگان امکان حمله مستقیم به قلعه خوک‌ها را بدهد. در این قسمت بازدیدکنندگان می‌توانند پرندگان عصبانی را که این بار به صورت عروسک‌های پولیشی بزرگ طراحی شده‌اند، در داخل این تیر کمان‌های بزرگ قرار داده و به سمت مواضع خوک‌ها نشانه گیری کنند. اين پارك در راستاي برگزاري فستيوالي براي كاهش استرس در اين شهر راه اندازي شد. جالب است بدانيد كه جديدترين تحقيقات ثابت کرده که بازي‌هايي مثل پرندگان خشمگين مي‌تواند به تقويت حافظه کمک کرده و مانع از ابتلابه بيماري آلزايمر در افراد شود.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/055679/

Code: 055679