افتتاح خط تولید سیم‌کارت بنیاد تعاون سپاه +عکس

خبرگزاری فارس: نخستین خط تولید سیم کارت و کارت شارژ در ایران افتتاح شد + تصاویرنخستین خط تولید سیم‌کارت در کشور توسط یکی از زیر مجموعه‌های مؤسسه اعتباری ثامن وابسته به بنیاد تعاون سپاه افتتاح شد.
 
به گزارش فارس، نخستین خط تولید سیم کارت در ایران توسط یکی از زیرمجموعه‌های مؤسسه اعتباری ثامن وابسته به بنیاد تعاون سپاه افتتاح شد.
 
این مجموعه با سرمایه‌گذاری مستقیم 10 میلیون دلاری راه‌اندازی شده است.
 
محسن سجادی‌نیا در یک نشست خبری پس از افتتاح این مجموعه گفت: در این مجموعه از ماشین‌آلات اروپایی استفاده شده و محصولات تولیدی تأییدیه و استاندارد اروپا را دارد.
 
مدیرعامل پردازش تصویر رایان گفت: این مجموعه یکی از بزرگترین مجموعه‌های چاپ و بسته‌بندی است که در زمینه چاپ و بسته‌بندی دخانیات، دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی فعالیت دارد.
 
وی ادامه داد: اساس کار این مجموعه در چهار موضوع چاپ و بسته‌بندی، چاپ ایمنی، تولید هولوگرام و چاپ تجاری است.
 
سجادی‌نیا اضافه کرد: در این مجموعه از صفر تا 100 تولید هولوگرام به صورت داخلی انجام می‌شود و مشتریان نیز سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت هستند.
 
این تولیدکننده انواع کارت هوشمند در کشور اظهار داشت: تولیدات این کارخانه داخلی در بخش کارت‌های بانکی، کارت شناسایی، کارت ملی، کارت سوخت، سیم‌کارت و کارت شارژ است.
 
مدیرعامل پردازش تصویر رایان ادامه داد: تقریباً حدود یک ماه پیش سیم‌کارت را از خارج وارد می‌کردیم و به همراه اول تحویل می‌دادیم. این خرید از یک شرکت فرانسوی که در چین تولید دارد انجام می‌شد.
 
وی گفت: اکنون عرضه مختلف سیم‌کارت را بخشی از خارج و بخشی از داخل تهیه می‌کنیم و پس از شخصی‌سازی اطلاعات در نهایت تولید در داخل صورت می‌گیرد.
 
وی گفت: این در حالی است که در گذشته اطلاعاتی که باید روی سیم‌کارت ثبت شود به خارج فرستاده می‌شد و این خروج اطلاعات از کشور بود.
 
سجادی‌نیا گفت: طی قراردادی با همراه اول هم‌اکنون باید تا پیش از پایان سال 5 میلیون سیم‌کارت و در سال آینده 20 میلیون سیم‌کارت به این اپراتور تحویل دهیم.
 
مدیرعامل پردازش تصویر رایان توضیح داد: در تولید داخلی سیم‌کارت چیت‌ست و بدنه که ورقی است وارد می‌شود و به اندازه کارت پانچ می‌شود سپس شخصی‌سازی روی سیم‌کارت صورت می‌گیرد.
 
این تولیدکننده سیم‌کارت در کشور توضیح داد: از دیگر تولیدات کارخانه تولید کارت‌شارژ است تا پیش از سال 88 در تولید کارت‌شارژ 50 درصد داخلی و 50 درصد خارجی بود که در سال 88 صد درصد به صورت بومی در داخل تولید می‌شود.
 
وی ادامه داد: این خط تولید در مجموع توانایی تولید 45 میلیون کارت هوشمند در سال را دارد که سیم‌کارت و کارت‌شارژ برای سه اپراتور تلفن همراه، کارت بانکی برای تمام بانک‌های کشور، کارت ملی هوشمند برای سازمان ثبت‌ احوال از جمله تولیدات این خط تولید است.
 
سجادی‌نیا گفت: هم‌اکنون دو کمپانی مطرح در دنیا در زمینه تولید تجهیزات سیم‌کارت فعالیت دارند که یک شرکت آلمانی و یک شرکت آمریکایی هستند و خرید ما از شرکت آلمانی انجام می‌شود.
 
این تولیدکننده داخلی سیم کارت در کشور توضیح داد: بحث بومی‌سازی ساخت چیت‌ست سیم‌کارت باید توجیه اقتصادی داشته باشد زمانی این کار صرفه اقتصادی دارد که نیاز سالانه بیش از 2 میلیارد سیم‌کارت باشد این در حالی است که نیاز سالانه ایران به سیم‌کارت حداکثر 20 میلیون سیم‌کارت است.
 
وی گفت: قیمت تمام شده تولید سیم‌کارت در داخل 20 تا 30 درصد کمتر از قیمت سیم‌کارت وارد شده است و از آنجا که مواد اولیه از خارج وارد می‌شود با احتساب 30 درصد هزینه گمرکی سیم‌کارت و 4 درصد هزینه گمرکی مواد اولیه در مجموعه تولید سیم‌کارت در داخل صرفه اقتصادی دارد.
 
سجادی‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: اسکرچ سیم‌کارت تا چندی پیش از خارج وارد می‌شد اما اکنون خط تولید آن در کشور راه‌اندازی شده علاوه بر این در بخش تولید هولوگرام قابلیت تولید نخ اسکناس را نیز داریم.
 
این تولیدکننده داخلی سیم‌کارت یادآور شد: هزینه تولید یک سیم‌کارت در خارج از کشور 4 هزار تومان و هزینه تولید در داخل حدود 2500 تومان است.
 
سجادی‌نیا همچنین با اشاره به تولید برچسب شبنم در این کارخانه گفت:‌این تولیدات مربوط به تعهدات قبل است و تا جایی که اطلاع داریم با کنار گذاشتن شرکت راهبر، متولی دیگری برای اجرای طرح شبنم در حال انتخاب است و این پروژه ادامه می‌یابد.
 
وی ادامه داد: هم‌اکنون هر قطعه هولوگرام دخانیات به قیمت 5 ریال تولید می‌شود که در بازار قادرند این هولوگرام‌ها را تا قیمت هر قطعه 50 تومان بخرند اما طبق تعهد ما تنها مجاز به فروش این هولوگرام‌ها به مرکز نظارت دخانیات کشور هستیم.
 

بخش چاپ؛ در یکی از سالن های این مجموعه، چاپ و بسته بندی انواع دخانیات، دارو و لوازم بهداشتی و آرایشی انجام می شود.

 

*سالن چاپ هولوگرام

در این سالن از صفر تا 100 چاپ هولوگرام انجام می شود. بیشتر مشتری های هولوگرام این مجموعه سازمان های دولتی یا سازمان های وابسته به دولت هستند.

برچسب شبنم یکی از سفارشات در دست تهیه این مجموعه است.

هر قطعه هولوگرام دخانیات به قیمت 5 ریال به مرکز نظارت دخانیات کشور تحویل داده می شود.

در سالن هولوگرام قابلیت چاپ نخ اسکناس نیز وجود دارد.

*سالن چاپ دیجیتال و پاکت گذاری 

در این سالن، قبوض تلفن همراه از جمله همراه اول چاپ و سپس اطلاعات قبض در آنها وارد می شود. قبوض پس از دسته بندی هر دو ماه یکبار برای توزیع به شرکت پست تحویل داده می شود. حدود 4 میلیون و 700 هزار قبض هر دو ماه یکبار چاپ می شود.

*سالن بسته بندی اولیه کارت شارژ

تا پیش از سال 88 نیمی از تقاضای کارت شارژ در کشور از واردات پاسخ داده می شد. حتی زمانی اسکرچ (پوشش روی رمز سیم کارت) از خارج وارد می شد که در سال 88 نیاز بازار کارت شارژ کاملا بومی شد. 

تولید کننده pin را از اپراتور دریافت می کند و پس از تهیه کارت شارژ ها، آنها را به انبارهای اپراتور در شهرستان ها تحویل می دهد. کارت شارژ، به نوعی اسکناس است و در این بازه زمانی تمام مسئولیت به عهده تولید کننده کارت شارژ است.

 

*سالن کارت هوشمند

بخش اصلی این بازدید به افتتاح سالن تولید کارت هوشمند اختصاص داشت. در این سالن تجهیزات آلمانی نصب و راه اندازی شده بود و تهیه سیم کارت در این سالن صورت می گیرد.

این سالن ظرفیت تولید 15 هزار سیم کارت را در روز دارد. چیپ ست سیم کارت از 3 شرکت خارجی خریداری می شود. بدنه سیم کارت به حالت ورق از خارج وارد می شود. بدنه در این سالن به اندازه کارت پانچ می شود. اطلاعات روی کارت چاپ و شخصی سازی اطلاعات روی کارت انجام می شود و در نهایت سیم کارت تولید می شود.

امکان عکس برداری تنها از این سالن به دلیل تجهیزات مورد استفاده شده وجود نداشت. 

گزارش : فاطمه سامعی

 

URL: https://www.ictna.ir/id/060260/

Code: 060260