آموزش مسدودسازي تماسها در انواع سيستم عاملهاي موبايل

پايگاه موبايل رضوي: داشتن تلفن همراه در عصر حاضر مزيت بزرگي به حساب مي‌آيد. شايد با يادآوري يک دهه گذشته به خاطر بياوريم زماني را که بسياري از افراد به خاطر اينکه از وضعيت يکي از اعضاي خانواده به دليل دوري، سفر و يا هر چيز ديگر بي‌اطلاع بودند نگراني‌هاي فراواني داشتند. يا زماني که چند نفر براي يک قرار دور هم جمع مي‌شدند، تا هنگام حضور همه، هيچ راه ارتباطي براي اطلاع از يکديگر نداشتند. در کنار اين مزايا، شايد اين در دسترس بودن هميشه هم خوب نباشد. مثلا وقتي که فرد نامناسبي دنبال شماست و يا علاقه نداريد با يک فرد خاص در ارتباط باشيد و او با تماسش شما را آزرده مي‌کند. براي کساني که کاربر گوشي‌هاي هوشمند هستند راه‌هاي گوناگوني براي فرار از چنين موقعيت‌هايي وجود دارد. قصد داريم تا در اين مقاله شيوه مسدود کردن تماس در گوشي‌هاي هوشمند، با سيستم‌عامل‌هاي اندرويد، نسخه 7 iOS و ويندوز موبايل را آموزش بدهيم.
 
مسدودسازي در iOS
در نسخه 7 اين سيستم‌ عامل، به لطف برنامه‌ريزي قوي، مسدودسازي تماس، کاري بسيار ساده است که به صورت پيش‌فرض در دسترس قرار گرفته‌. براي اين کار کافي است به فهرست تماس خود (contact) مراجعه کرده و شماره مورد نظر را انتخاب کنيد، details يا جزئيات آن شماره را انتخاب کرده و با اسکرال کردن در انتهاي فهرست به عبارت "Block this Caller"برسيد. اگر اين شماره در فهرست شماره‌هاي ذخيره شده گوشي شما نيست، کافي است در فهرست تماس‌هاي اخير يا همان "recent calls list" روي آيکون "i" کليک کنيد و با اسکرال کردن در پايين فهرست "Block this Caller" را انتخاب کنيد. دقت کنيد با اين کار نه تنها تماس‌ها، بلکه پيامک‌هايي که از شماره انتخاب شده به شما ارسال مي‌شود نيز مسدود مي‌گردد؛ حتي تماس‌هاي FaceTime هم مسدود مي‌شوند. با اين حال تماس‌هاي مسدود شده در قسمت گزارش تماس‌ها يا همان log با نام شخص مسدود شده با رنگ قرمز مشخص مي‌شوند.
 
مسدودسازي تماس‌ها در اندرويد
مسدودسازي تماس در اندرويد از دو راه گوناگون ممکن شده ‌است. اولين راه استفاده از نرم‌افزار داخلي گوشي است و راه دوم، کمک گرفتن از نرم‌افزارهايي که براي اين منظور طراحي شده‌اند. بايد اشاره کرد که تمامي دستگاه‌هاي اندرويدي قابليت مسدودسازي تماس را به صورت پيش‌فرض و به عنوان بخشي از سيستم ‌عامل داخلي، دارا نيستند. تنها برخي از شرکت‌ها مانند سامسونگ، ال‌جي و يا اچ‌تي‌سي اين قابليت را به سيستم ‌عامل گوشي‌هاي خود افزوده‌اند و در مورد محصولات ديگر شرکت‌ها بايد از نرم‌افزار جانبي استفاده کنند.
براي مثال اگر گوشي هوشمند شما سامسونگ است، دفترچه تلفن را بازکنيد و با فشردن دکمه منو، تنظيمات تماس را انتخاب کنيد. اولين گزينه در فهرست همان چيزي است که مورد نياز شماست، "Call rejection" يا رد تماس. اين گزينه را باز کنيد و شماره‌هايي که مد نظرتان است به آن فهرست اضافه کنيد. اين فرايند در گوشي‌هاي ال‌جي نيز بسيار شبيه به توضيحي است که در بالا اشاره شد. اما در گوشي‌هاي HTC با رابط کاربري Sense نسخه 5 و بالاتر، بايد دفترچه تلفن را باز کرده و دکمه منو را بفشاريد. سپس گزينه "Blocked contacts" را انتخاب کرده و شماره‌هاي مورد نظرتان را به آن بيفزاييد.
اما براي آن دسته از کاربران اندرويدي که گوشي آنها از برندهاي ذکر شده نيست، در فروشگاه گوگل، نرم‌افزارهاي فراواني براي مسدودسازي تماس و يا پيامک وجود دارد که هر کدام از آنها با الگوريتم خاصي اين کار را انجام مي‌دهند. نرم‌افزار Mr. Number يکي از پرطرفدارترين برنامه‌ها در اين زمينه است. با اين نرم‌افزار، توانايي مسدود کردن شماره‌هاي مورد نظرتان را داريد. همچنين امکان مسدود کردن شماره‌هاي پنهان نيز وجود دارد. ضمنا مي‌توانيد با گزارش پيامک‌هاي تبليغاتي و مزاحم به اين شرکت، مانع از فرستاده ‌شدن آنها به ديگر کاربران اين نرم‌افزار شويد. اين نرم‌افزار به صورت رايگان در فروشگاه گوگل پلي براي دانلود قرار داده شده‌ است.
 
مسدودسازي تماس در ويندز موبايل
براي مسدودسازي تماس در ويندوز موبايل 8، شما نياز به نرم‌افزارGDR2 و راه‌اندازي آن داريد. علاوه بر آن بايد نرم‌افزار جانبي ديگري را نيز نصب نماييد. مثلا نرم‌افزارNokia's call+SMS filter که توسط شرکت نوکيا ساخته شده ‌است. اين نرم‌افزار در فروشگاه ويندوز موبايل در دسترس کاربران قرار داده شده‌. پس از نصب نرم‌افزار در دفترچه تلفن گوشي، امکان مسدودسازي تماس اضافه مي‌گردد. کافي است انگشت خود را روي شماره مورد نظر نگه داريد تا منوي کشويي باز شود. گزينه مسدودسازي در فهرست باز شده، مشاهده مي‌شود. يا از طريق منوي تنظيمات مي‌تواند به کليه امکانات اين نرم‌افزار دسترسي داشته باشيد. اين نرم‌افزار هم همانند نمونه اندرويدي رايگان است.
آيا شما راه‌هاي ديگري براي اين کار سراغ داريد؟ يا نرم‌افزار بهتري مي‌شناسيد؟ در قسمت نظرات مي‌توانيد تجربيات خودتان را با ديگر کاربران به اشتراک بگذاريد.

URL: https://www.ictna.ir/id/061129/

Code: 061129