گستره شبکه فیبر نوری کشور در سال آینده به 62 هزار کیلومتر می‌رسد

عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: شبکه فیبر نوری در ابتدای فعالیت دولت یازدهم 51 هزار و 400 کیلومتر بود که در حال حاضر به 56 هزار و 300 کیلومتر رسیده است و باید در پایان سال 94 به 62 هزار کیلومتر برسد.
 
به گزارش فارس از سنندج، محمدطاهر شمس ظهر امروز در مراسم افتتاحیه طرح‌های مخابراتی در محل استانداری کردستان، اظهار کرد: این شرکت در سال 83 و بر اساس قانون خصوصی‌سازی بخش مخابرات تأسیس شد.
 
وی مسئولیت این شرکت را نگهداری و توسعه شبکه زیرساخت کشور عنوان کرد و افزود: ما به عنوان متولی اصلی زیرساخت اطلاعاتی و ارتباطی و متولی شبکه اصلی و مادر مخابراتی کشور در حوزه‌های مختلفی چون کسب و کار و دولت الکترونیک فعالیت می‌کنیم.
 
عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، تصریح کرد: این شرکت با برقراری ارتباط بین استانی، بین‌المللی و دیتا با تجهیزات و شبکه‌های خود در حال فعالیت است.
 
شمس در ادامه به ذکر موارد توسعه در برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: در این برنامه توسعه شبکه ملی فیبر نوری باید دارای 147 درصد رشد و توسعه شبکه ملی انتقال دارای یک هزار و 242 درصد رشد باشد.
 
وی با بیان اینکه توسعه شبکه ترانزیت باید دارای 16 هزار و 700 درصد رشد باشد، خاطرنشان کرد: این‌ها تکالیفی است که در پایان برنامه پنج ساله توسعه باید به آن دست پیدا کنیم.
 
عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: توسعه شبکه فیبر نوری در ابتدای فعالیت دولت یازدهم 51 هزار و 400 کیلومتر بود که در حال حاضر به 56 هزار و 300 کیلومتر رسیده است.
 
شمس با بیان اینکه این عدد در پایان سال 94 باید به 62 هزار کیلومتر برسد، گفت: توسعه شبکه فیبر نوری در استان، حمایت و همکاری جمعی وزارت ارتباطات و استانداری کردستان را طلب می‌کند.
 
وی ظرفیت شبکه انتقال نوری در ابتدای فعالیت دولت یازدهم را 450 هزار کیلومتر عنوان کرد و گفت: این عدد در حال حاضر 540 هزار کیلومتر بوده و باید در پایان سال 94 به 3 میلیون و 400 هزار کیلومتر برسد.
 
عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: آی پی داخل کشور در ابتدای فعالیت دولت را 624 عنوان کرد و گفت: این میزان در حال حاضر یک هزار و 200 بوده و تا پایان سال 94 باید به 6 هزار افزایش یابد.
 
شمس خاطرنشان کرد: لازم است بخش ترانزیت در شبکه ارتباطات زیرساخت در شمال به جنوب و شرق به غرب توسعه پیدا کند.
 
وی برنامه‌های آینده در بخش دیتا برای استان کردستان را افزایش 40 گیگابایتی در طرح ضربتی ، اجرای پروژه 140 گیگابایتی امید و اجرای مسیر توسعه فیبر نوری به طول 594 کیلومتر عنوان کرد.
 
 

URL: https://www.ictna.ir/id/063917/

Code: 063917