رقابت 1 میلیون دلاری پهپادها در امارات

منبع: مهر
عبارت "پهپاد" بیشتر تداعی کننده هواپیماهای بدون سرنشین نظامی است اما به زودی رقابتی دیدنی میان پهپادهایی برگزار می شود که در آن قابلیت های غیرنظامی خود را به رخ دنیا می کشند.
امارات در نظر دارد تا با برگزاری رقابتی دیدنی برای پهپادها ضمن به چالش کشاندن قابلیت های متنوع و البته غیرنظامی آنها نظیر تشخیص اراضی مین گذاری شده، مطالعه و نظارت زمین های پوشیده از گیاهان و درختان و همچنین بررسی محله های فقرنشین و مشکلات مرتبط با آنها جایزه قابل توجه یک میلیون دلاری نیز به برنده این رقابت اعطا کند.
عنوان این چالش "رقابت برای اهداف خوب" عنوان شده است.  قرار است این مسابقه طی روزهای آینده برگزار شود.
ایده برگزاری این رقابت به سال گذشته میلادی بازمی گردد، زمانی که برگزارکنندگان آن تصمیم گرفتند قابلیت های پهپادها را در شرایط و کارکردهای گوناگون مورد بررسی قرار دهند. آنها منتظر طرح های خلاقانه ای هستند که در حقیقت راه حلی واقعی برای مشکلات روزمره مردم باشد.
شرط اصلی که برگزارکنندگان این رقابت برای شرکت کنندگان گذاشته اند این است که پهپادهایشان توانایی حل معضلات مختلف شهری در کمتر از سه سال را داشته باشند.
در بسیاری از مناطق آفریقایی نظیر کنیا بسیاری از مردم در مناطق دورافتاده و محروم از امکانات ساده و اولیه رفاهی نظیر آب آشامیدنی زندگی می کنند. به عقیده برگزارکنندگان این رقابت می توان از پهپادها برای شناسایی دقیق موقعیت مکانی این افراد و تعیین بودجه و مصالح لازم برای ارایه زیرساختارهای لازم رفاهی استفاده کرد.
در عین حال گفته می شود از جمله پهپادهایی که در این رقابت شرکت می کنند سیستم پروازی پیشرفته ای است که قابلیت به کارگیری به عنوان پستچی هوایی را دارد.

URL: https://www.ictna.ir/id/066998/

Code: 066998