اجتهادی خبر داد: طرح رجیستری تلفن همراه، ویژه اپل نیست/ گوشی‌های قاچاق از دسترس خارج می‌شوند

مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی از آغاز طرح رجیستری تلفن همراه از یکم مرداد ماه در کشور خبر داد.
اجتهادی مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: طرح رجیستری مخصوص تمامی برندهای تلفن همراه است.
 
وی افزود: طرح رجیستری مصوبه دولت و ستاد مرکزی با ستاد مرکزی مبارزه با کالا است که اجرای آن از اول مرداد ماه به صورت آزمایشی کلید خورد.
 
اجتهادی بیان کرد: با توجه به کد رهگیری موبایل و ثبت آن در سامانه گمرک در زمان ورود به کشور، امکان عرضه محصولات تلفن همراه وجود دارد، اما در صورتی که کد IME در سامانه گمرک به ثبت نرسیده باشد، کالا قاچاق است و فروش آن ممنوع خواهد بود و هیچ یک از اپراتورها هیچ گونه خدماتی را برای این دسته از تلفن همراه ارائه نخواهند داد.
 
مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: برخی اخبار حکایت از آن دارد که نمایندگی‌های گوشی تلفن همراه  اپل در ایران پلمپ شده‌اند، اما این پلمپ ها هیچ ارتباطی با طرح رجیستری و ماموران پلیس و تعزیرات ندارد و توسط ضابطین صورت گرفته است.
 
اجتهادی با بیان این مطلب که طرح رجیستری موبایل هیچ ارتباطی به جمع آوری گوشی‌ها ندارد، افزود: از یکم مرداد ماه برابر بخش نامه سازمان تنظیم مقررات و ابلاغ آن به اپراتورها امکان خدمات دهی به گوشی‌هایی که فاقد اسناد گمرکی هستند غیر ممکن می‌شود.
 
وی گفت: در طرح رجیستری گوشی‌های قاچاق خود به خود از دسترس خارج می‌شوند.
 
مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: تاسیس نمایندگی برای خدمات پس از فروش در کشور الزامی و موضوع بررسی آن خارج از وظایف سازمان تعزیرات حکومتی است و از طریق دستگاه های ذیربط این موضوع پیگیری می‌شود؛ همچنین طرح رجیستری فارغ از هر نوع برندی مربوط به تمامی گوشی‌های همراه می‌شود.
 
اجتهادی درباره ی کمیاب شدن گوشی‌های اپل و افزایش سایر محصولات رقبای این برند، گفت: شاید برخی دست سازی‌ها در خصوص رجیستری از سوی دلالان مطرح و ساماندهی شده است، اما هیچ برنامه‌ای برای برند خاصی نداریم و نخواهیم داشت.
 
وی گفت: مردم باید از نمایندگی‌ها و فروشگاه‌های معتبر گوشی‌هایی با گارانتی‌های اصلی خریداری کنند، چرا که گوشی‌های قاچاق هیچ نوع خدماتی را نمی‌توانند دریافت کنند.
 
گفتنی است؛ گوشی‌هایی که از قبل به صورت قاچاق وارد کشور شده مشمول طرح رجیستری نخواهند بود اما در صورت مشاهده و کشف اقدام به ضبط گوشی‌های تلفن همراه قاچاق توسط دستگاه‌های مربوطه می‌شود.

URL: https://www.ictna.ir/id/078465/

Code: 078465