در قالب شبکه ملی اطلاعات تعرفه ترافیک داخلی ۵۰ درصد کاهش یافته است

منبع: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: اقدامات رگولاتوری در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات تاکنون در پنج بخش تعامل مدیریت شده با سایر شبکه‌ها، امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی با تضمین کیفیت، دسترسی پهن باند دارای پوشش سراسری برای آحاد مردم با قابلیت تحرک، تعرفه رقابتی و مراکز داده و میزبانی داخلی با هماهنگی سایر بخشها سازماندهی شده است.
 
علی‌اصغر عمیدیان در مراسم بهره‌برداری از فاز دوم شبکه ملی اطلاعات در تشریح این پنج بخش گفت: در بخش تعامل مدیریت شده با سایر شبکه‌ها، رگولاتوری ترغیب peering و ایجاد IXPها را در قالب مصوبه ۲۱۴ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مناسب‌سازی تعرفه انتقال برای اقتصادی شدن IXP و افزایش نسبت ترافیک داخل به خارج با اصلاح تعرفه دسترسی کاربران بر مبنای آن را در قالب مصوبه ۲۳۷ پیگیری و عملیاتی کرده است.
 
وی تدوین SLA در تمام سطوح و استفاده از فناوری جدید، پایش SLA و انتشار نتایج آن و در دستور کار قراردادن مقررات ایجاد شبکه توزیع محتوا یا CDN را در راستای امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی با تضمین کیفیت مناسب در شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد.
 
عمیدیان افزود: در بخش دسترسی پهن باند با ویژگی پوشش سراسری برای آحاد مردم با قابلیت تحرک دسترسی TD-LTE، بی‌سیم، دسترسی موبایل نسل ۳ و ۴، پوشش مناطق غیراقتصادی با طرح خدمات الزامی عمومی (USO)، منطقی‌کردن تعرفه‌ها با سطوح درآمد مردم، در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دنبال شده است.
 
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه در بخشهای مختلف تلاش شده است زمینه برای ورود بازیگران و فعالان جدید فراهم شود، گفت: در حال حاضر شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران، اپراتور ایرانیان نت و اپراتورهایFCP در بخش انتقال، دسترسی فیبرنوری و دسترسی باسیم، فضای خوبی برای فعالیت دارند و در بخش دسترسی بی‌سیم، به اپراتور عمده‌فروش LTE مجوز اعطا شده و تکنولوژی وایمکس به TD-LTE تغییر یافته است.
 
وی اجرای رومینگ ملی، طرح ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه (MNP) و ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) و اعطای پروانه Servco را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در جهت توسعه رقابت از سوی رگولاتوری عملیاتی شده است.
 
عمیدیان نظام تعرفه را یکی دیگر از موضوعات مهم در چرخه مسئولیتهای رگولاتوری در شبکه ملی اطلاعات مطرح و تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در سالهای آتی ۷۵ تا ۸۰ درصد مصرف ترافیک کشور در حوزه VOD و IPTV متمرکز شود بر همین اساس در بخش تعرفه‌های زیرساخت شامل کاهش سهم بین‌الملل در سبد درآمدی زیرساخت، تعرفه‌گذاری برای امکانات پایه، تعرفه‌گذاری عمده‌فروشی، اصلاح تعرفه‌های انتقال در لایه ۲ و ۳ استانی و بین استانی، آزادسازی تعرفه خدمات و بخصوص خدمات ارزش افزوده، اشتراک زیرساختها و کاهش تعرفه به CDN و IXP انجام شده و در حال حاضر تعرفه ترافیک داخلی نسبت به ترافیک بین‌الملل ۵۰ درصد کاهش یافته است.
 
رئیس رگولاتوری راه‌اندازی خدمات محتوایی بخصوص ویدئو، ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و OTTهای داخلی و خارجی و همچنین تعرفه‌های ترجیحی برای اتصال مراکز داده داخلی را از اولویتهای این نهاد برای اقتصادی کردن سرمایه‌گذاری مراکز داده عنوان کرد. 

URL: https://www.ictna.ir/id/082294/

Code: 082294