اپل از کوالکام شکایت کرد

منبع: مهر
اپل در دادخواست جدید خود مدعی نقض چند حق امتیاز ثبت اختراع از جانب کوالکام شده است.
شرکت اپل در دو دادخواست مورد اشاره، کمپانی هموطن خود را به نقض حق ثبت اصلی در تولید چیپ ست ها و سوء استفاده از جایگاه خود به عنوان پرچمدار بازار تولید قطعات اصلی موبایل های هوشمند متهم کرده است. این درحالی است که برخی دیگر معتقدند که این شکایت در راستای دو شکایت قبلی اپل در آمریکا و چین است.
 
حملات قضایی اپل به کوالکام از زمانی آغاز شد که کمیسیون فدرال تجارت در آمریکا اعلام کرد که به زودی از کوالکام برای نقض قانون رقابت آزاد تجاری شکایت خواهد کرد.
 
بر این اساس کوالکام متهم شده بود که به علت سلطه تمام عیار خود بر بازار تولید مودم و چیپ ست پردازنده برای تلفن های هوشمند بابت اعطای گواهی استفاده از حق اختراعش به تولید کنندگان رقم های غیر معقولی را طلب می کند.
 
در بیانیه اپل آمده: سال هاست که کوالکام اصرار دارد بابت تکنولوژی هایی که ارتباطی به آن ندارد از دیگران مبالغی گزاف دریافت کند. طی چند سال گذشته نارضایتی خود را از این بابت اعلام و برای تعیین رقمی منصفانه تلاش کرده ایم، اما دیگر چاره ای جز مراجعه به دادگاه برایمان باقی نمانده است.
 
اپل در ادامه مدعی شده که تراشه ساز آمریکایی بابت مجوز استفاده از حق امتیاز (ثبت اختراع) در اختیارش رقمی ۵ برابر بیشتر از عرف معمول را دریافت می کند.
 
یکی از سخنگویان کوالکام در پاسخ به شکایت جدید اپل اعلام کرده است که هنوز محتوای این دادخواست در اختیار شرکت متبوعش قرار نگرفته، بنابراین فعلاً نمی تواند در این خصوص اظهار نظر کند.
 
اما این شرکت پیش از این تمام اتهامات قبلی در خصوص نقض قانون رقابت آزاد تجاری را بی اساس دانسته بود.

URL: https://www.ictna.ir/id/082679/

Code: 082679