نوسان بازار سخت‌افزار در تلاطم ارز

منبع: دنیای‌اقتصاد
بازار سخت‌افزار در ماه‌های اخیر با توجه به شرایط روانی ناشی از نوسان قیمت ارز خالی از خریدار بوده و همواره با افزایش قیمت‌ها مواجه است. فعالان بازار معتقدند که اگرچه در برخی از حوزه‌ها شاهد ورود کالا هستیم اما به دلیل جو روانی که خریدار و فروشنده در آن قرار دارند، نمی‌توان انتظار ثبات قیمت داشت و به همین دلیل قیمت‌ها پیوسته در حال تغییرند.
 
رجب‌زاده یک فعال بازار کامپیوتر معتقد است که انتظار مصرف‌کنندگان در زمان کاهش قیمت دلار این است که قیمت‌ها بلافاصله تغییر کند اما اساسا این موضوع متاثر از قیمت ارز نیست بلکه با جو روانی در جامعه هدایت می‌شود.او در این‌باره به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «یک زمانی از سوی دولت اعلام شد که به همه ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد اما مدتی بعد از اینکه بسیاری از افراد ثبت‌سفارش کرده بودند از عرضه ارز جلوگیری شد و سپس اقدام به اولویت‌بندی کالاها کردند. سپس کالا وارد شد و اعلام کردند با کسانی که کالا با ارز دولتی وارد کرده‌اند اما نفروخته‌اند، برخورد می‌شود. برآیند همه این تصمیمات متاسفانه ایجاد جو روانی، امنیتی و پلیسی در بازار بود که متعاقب آن عده‌ای به لحاظ تاریک بودن آینده بازار از فروش اجناس خود جلوگیری کردند.» به گفته رجب‌زاده بازار متاثر از عرضه و تقاضاست و در شرایطی که این بازار به‌شدت ملتهب بود ایجاد جو روانی به برهم خوردن تعادل قیمت در آن کمک کرد. او ادامه می‌دهد: «در ماه اخیر بسیاری از همکاران ما در بازار سخت‌افزار به مراجع نظارتی احضار شدند و همین اثر روانی بین مردم و جامعه باعث شده تا قیمت‌ها بیش از پیش افزایش پیدا کند و در نتیجه آن هیچ معامله‌ای انجام نشود. »
 
او اما تاکید می‌کند که بعد از صحبت‌های رئیس‌کل جدید بانک مرکزی جو بهتری برای بازار ارز ایجاد شد. رجب‌زاده معتقد است که دوری از امنیتی کردن فضا و اینکه دستوری برای برخورد با بازار صورت نمی‌گیرد از مولفه‌های درایت بازار ارز است که در حال‌حاضر نشانه‌های آن دیده می‌شود. این فعال بازار ادامه می‌دهد: «اگر تاکنون مولفه‌های عرضه و تقاضا در بازار نادیده گرفته می‌شد اما با صحبت‌های اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی به‌نظر می‌رسد که این نیاز با فاکتورهایی که در انتظارات مردم از آینده دخیل است به درستی دیده می‌شود و باید منتظر متعادل شدن قیمت‌ها باشیم.» به گفته او بازار در حال‌حاضر با توقف خریداران در خرید و امتناع برخی از فروشندگان در عرضه کالا روبه‌رو است و بعد از عبور از شکاف روانی در بازار می‌توان امیدوار بود که بازار سخت‌افزار به شرایط معمول بازگردد.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/092993/

Code: 092993