وزیر ارتباطات میگوید دسترسی به بعضی سایت‌های بین‌المللی به‌خاطر محدودیت‌های فرهنگی مسدود شد

 

وزیر ارتباطات با بیان اینکه انتظار داریم که با توجه به توسعه‌هایی که رخ داده شاهد ارتقای رتبه شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات باشیم، گفت: امروز رشد و توسعه انجام شده در کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار قابل توجه بوده است اما به خاطر محدودیت‌های فرهنگی که دسترسی به بعضی از سایت‌های بین‌المللی مسدود شده است، امکان بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌های ایجاد شده فراهم نباشد.
 
به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که ظرف سه ماه تمام تجهیزات برقراری ارتباطات روستایی منطقه که منسوخ شده‌اند، ارتقاء یافته و به روز می‌شوند.
 
او که امروز به استان بوشهر سفر کرد و بعد از ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام شهرستان عسلویه در نشست با فعالان اجتماعی، نخبگان و روحانیون اهل سنت این شهرستان، با اشاره به سابقه آشنایی‌اش با شهرستان عسلویه گفت: این منطقه از گذشته نه تنها برای ساکنان بومی بلکه برای افراد از نقاط دیگر کار ایجاد می‌کرد و به برکت نظام اسلامی انتظار این است که توسعه‌های بی‌نظیری که در عسلویه رخ داده است، به‌صورت متوازن باشد و مردم بومی نیز شیرینی این توسعه ها را بچشند. 
 
وی با بیان اینکه امیدوار است با توسعه صنایع پایین دستی در حوزه پتروشیمی بسیاری از مشکلات این منطقه حل شود، افزود: بر اساس بخشنامه استانداری بوشهر که اوایل تابستان امسال ابلاغ شد، حداقل نیمی نیروهای تخصصی و تمامی نیروهای عمومی شرکت‌های مستقر در عسلویه باید بومی منطقه باشند. 
 
آذری جهرمی به موضوع آلودگی هوای عسلویه اشاره کرد و ادامه داد: از قبل همواره پیگیر مشکلات آلودگی هوای منطقه بودم و قطعا آن را دوباره پیگیری و منعکس می کنم چراکه موضوعی نیست که راه حل نداشته باشد و امیدوارم از همه ظرفیت‌ها برای رفع مشکل آلودگی استفاده شود.
 
او با اشاره به عقب‌ماندگی انباشته‌ای که از گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر وجود داشته است، تصریح کرد: خوشبختانه با سرمایه‌گذاری‌های انجام شده امسال استان بوشهر در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به رتبه هشتم کشوری رسید، بطوریکه فقط طی یک سال گذشته بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان در این استان سرمایه گذاری برای پوشش پهن باند موبایل صورت گرفت تا سرعت اینترنت نسل سوم و چهارم در عسلویه از متوسط آن در استان بوشهر بالاتر باشد. 
 
وزیر ارتباطات یکی از مشکلات توسعه‌ای در منطقه عسلویه را تاخیر در هماهنگی برای انجام اصلاحات و تعمیرات سایت‌های موبایل دانست که اکثرا در طرح‌های در حال اجرای منطقه قرار گرفته‌اند و توضیح داد: بعضا تا ۷۲ ساعت هماهنگی بابت دسترسی به سایت‌های موبایل زمان می‌برد که باعث می‌شود حل اختلالات زمان‌بر شود. 
 
وی همچنین احداث سایت‌های جدید را به‌دلیل مشکل در تملک اراضی با مشکل روبرو دانست و افزود: اکنون بسیاری از تجهیزات تهیه و آماده نصب شده است در حالیکه به دلیل عدم تملک اراضی، توسعه با تاخیر مواجه شده است. 
 
آذری جهرمی عدم توسعه تلفن ثابت در منطقه را ناراحت کننده عنوان کرد و ادامه داد: شرکت مخابرات گزارش داده که از طریق فیبر نوری ظرف سه ماه هیچ درخواست تلفن ثابتی در نوبت نباشد. 
 
عضو شورای عالی فضای مجازی همچنین از ارایه برنامه تکمیل پوشش ارتباطات استان بوشهر طی شش ماه آینده خبر داد و گفت: مطابق برنامه ششم توسعه مدرس شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر باید از اینترنت رایگان بهره ببرند، بنابراین ۱۰۸ هزار مدرسه وجود دارند که تا پایان برنامه ششم توسعه کشور به شبکه وصل می‌شوند. 
 
وزیر ارتباطات همچنین گفت: روحانیون اهل سنت در این منطقه علاقمند به نظام، وطن دوست و همراه با برادران شیعه در حل مسائل منطقه گام برمی‌دارند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در شورای اداری شهرستان جم، با اشاره به اینکه توسعه فناوری اطلاعات به گونه‌ای است که فقدان آن را به شدت احساس می‌کنیم، گفت: امروز وضعیت ارتباطات ایران بهتر از برخی از کشورهای همسایه مثل آذربایجان است و تعداد مشترکین پهن باند ایران از ترکیه فزونی گرفته است.
 
 او با اشاره به توسعه‌هایی که در سال‌های اخیر و به ویژه طی یک سال گذشته در استان بوشهر اتفاق افتاده است، افزود: امروز  ظرفیت ارتباطات بین الملل در کشور به ۱.۵ ترا رسیده است. 
 
وی با اشاره به اینکه در ماه گذشته میزان مشترکین پهن باند ایران از ترکیه بیشتر شده است، تصریح کرد: مشکل ما در کشور توسعه نیست بلکه عدم توسعه متوازن است چراکه سالیان گذشته سرمایه گذاری صورت نگرفته است.
 
وی با بیان گوشه‌ای از دستاوردهای جوانان ایرانی در حوزه فناوری گفت: اینکه امروز یک بازی رایانه‌ای ایرانی ۱۰ میلیون نصب فعال دارد، دستاورد خوبی است. 
 
او افزود: امروز در تمام شهرستان‌های استان بوشهر نسل سوم و چهارم پهن باند در دسترس است اما در حوزه تلفن ثابت علیرغم شروع توسعه فیبر خانگی هنوز عقب‌ماندگی‌هایی داریم.

URL: https://www.ictna.ir/id/093177/

Code: 093177