چرخه فضایی در کشور کامل شده است

 
ریس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه چرخه فضایی در کشور با وجود تحریم‌ها کامل شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود سال‌ جاری ۳ ماهواره دیگر تکمیل شود.
 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد، مرتضی براری صبح امروز در نشست تخصصی کسب و کارهای تخصصی فضاپایه در استانداری چهارمحال و بختیاری با تأکید بر اینکه انقلاب صنعتی چهارم در حال شکل‌گیری است، گفت: در این انقلاب صنعتی 500 هزار شغل در حوزه فناوری‌های نوین و فضایی ایجاد کنیم.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: کشوری در آینده موفق است که بتواند از داده‌های اطلاعاتی در برنامه‌ریزی استفاده بهینه کند و مقام معظم رهبری بر استفاده از علم و فناوری‌های نوین تأکید ویژه داشتند.
 
ایران در بحث فضایی در منطقه رتبه نخست را به خود اختصاص داده است
 
وی با اشاره به اینکه هوا و فضا یک حوزه بسیار استراتژیک است، خاطرنشان کرد: ایران در بحث فضایی در منطقه رتبه نخست و در جهان رتبه یازدهم را به خود اختصاص داده است.
 
رییس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه چرخه فضایی در کشور با وجود تحریم‌ها کامل شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود سال‌ جاری ۳ ماهواره دیگر تکمیل شود.
 
رییس سازمان فضایی کشور افزود: در دهه‌های گذشته صنعت هوایی اقتصاد کشورها را دگرگون کرده است و روزانه بین ۶۰ تا ۹۰ هزار مسافر از صنعت هوایی استفاده می‌کنند.
 
وی با تأکید بر اینکه فناوری فضایی نقش مؤثری در مدیریت بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی دارد، عنوان کرد: می‌توان در آینده از این ظرفیت در مدیریت بحران استفاده کرد.
 
براری ادامه داد: صنعت فضایی در حال گسترش است و در چند سال اخیر ۱۳۹ درصد افزایش داشته است؛ درصدد هستیم سهم اقتصاد فضایی را در سبد اقتصادی کشور پررنگ کنیم.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فناوری فضایی می‌تواند باعث رونق تولید شود، عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد صادرات از طریق ناوبری انجام می‌شود که این ناوها به وسیله ماهواره‌ها کنترل می‌شود.
 
وی اضافه کرد: می‌توان با ماهواره‌ها محصولات کشاورزی را مورد پایش قرار داد و با کمک داده‌ها صنعت کشاورزی را متحول و تولید محصولات را افزایش داد.
 
براری با تأکید بر اینکه می‌توان در حوزه فضایی کسب‌ و کارهای نوپا را برای احصای داده و اطلاعات لازم دستگاه‌های دولتی راه‌اندازی کرد، اظهار کرد: می‌توان نیازهای استان را شناسایی و به‌وسیله نیروهای خلاق و کارآفرین با کمک دانشگاه‌، پارک علم و فناوری و مراکز رشد این نیازها را از طریق فناوری فضایی مرتفع کرد.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان از آزادسازی داده‌های ماهواره‌ای در 40 سال گذشته خبر داد و گفت: یک‌هزار و 700 ماهواره در مدار قرار دارد که این تعداد به سرعت در حال افزایش است؛ در تلاش هستیم برای مدیریت بحران در بلایا به سمت استخراج آنلاین داده‌ها در حوادث برویم.

URL: https://www.ictna.ir/id/100707/

Code: 100707