نقص بلوتوث برنامه‌های رصد کرونا را ناامن می‌کند

منبع: مهر
 
 
 
با توجه به استفاده روزافزون دولت‌های جهان از اپلیکیشن‌های همراه برای ردگیری افراد مبتلا به کرونا، یک ضعف امنیتی در ابزار بلوتوث گوشی‌ها می‌تواند امنیت کاربران را به خطر بیندازد.
 
 به نقل از زددی نت، بررسی‌های مؤسسه نرم افزاری سوئیسی آکرونیس نشان می‌دهد فناوری بی سیم بلوتوث که برای ردگیری و انتقال داده‌های شهروندان و مهار بیماری کرونا به کار می‌رود، دارای ضعف‌های امنیتی است و بدون نصب وصله های نرم افزاری به روزرسان برای ایمن سازی بلوتوث گوشی‌ها، تداوم استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر این فناوری کار درستی نیست و امنیت و حریم شخصی مردم را به خطر می‌اندازد.
 
نقص ایمنی بلوتوث سرقت اطلاعات در حال انتقال از گوشی شهروندان به سرورهای دولتی را ممکن می‌کند و هکرها می‌توانند از مجموعه این داده‌ها برای سرقت اطلاعات ارزشمند افراد و سوءاستفاده‌های بیشتر بهره بگیرند.
 
تا به حال چندین نقص امنیتی در ابزار بلوتوث گوشی‌ها شناسایی شده که آخرین آنها موسوم به بلوفراگ در ماه فوریه گذشته شناسایی شده بود. آسیب پذیری یادشده می‌توانست برای کاربران تمامی گوشی‌های اندرویدی مشکل ایجاد کند و بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از کاربران از نصب وصله های به روزرسان برطرف کننده این مشکل خودداری کرده اند.
 
اکثر اپلیکیشن‌های ردگیری کرونا مانند TraceTogether که توسط دولت سنگاپور ابداع شده، از سیگنال‌های بلوتوث برای شناسایی افراد دیگر در نزدیکی هر شخص استفاده می‌کنند و هکرها در صورت عدم به روزرسانی ابزار بلوتوث می‌توانند داده‌های در حال تبادل را سرقت کنند.

URL: https://www.ictna.ir/id/111194/

Code: 111194