جاسوسی گوگل از کاربران اپلیکیشن ویروس یاب

منبع: ایسنا
اپلیکیشن ردیابی ویروس که از سوی گوگل عرضه شده، اجازه می دهد مکان کاربران شناسایی شود.
 
هنگامی که گوگل و اپل در آوریل طرحهایی را برای نرم افزار رایگان به منظور کمک به هشدار به افراد در خصوص احتمال قرارگیری در معرض ویروس کرونا اعلام کردند، این اپلیکیشن را به عنوان برنامهای که حریم خصوصی را حفظ می کند، تبلیغ و اعلام کردند که مکان کاربران را ردگیری نخواهد کرد. آلمان، سوییس و سایر دولتها که از این تضمینها تشویق شده بودند، از کد این شرکتها برای ساخت اپلیکیشنهای ملی هشدار ویروس استفاده کردند که بیش از ۲۰ میلیون بار دانلود شدهاند.
 
اما پیش از این که اپلیکیشن مذکور در سیستم عامل اندروید گوگل کار کند، کاربران باید نخست تنظیمات مکان گوشی را فعال کنند که GPS را فعال کرده و به گوگل اجازه می دهد مکان کاربران را شناسایی کند.
 
به نظر میرسد برخی از مقامات دولتی از این موضوع که گوگل می تواند مکان کاربران اندروید را شناسایی کند، متعجب شدهاند. سخنگوی وزارت بهداشت دانمارک اعلام کرد سازمانش به دنبال آغاز گفتوگو با گوگل درباره نحوه استفاده آنها از اطلاعات مکان کاربر است.
 
سوییس هم اعلام کرد هفتههاست گوگل را برای تغییر تنظیمات مربوط به مکان کاربر تحت فشار قرار داده است.
 
بر اساس گزارش نیویورک تایمز، الزامات مکان گوگل به مجموعه نگرانیهای امنیتی و حریم خصوصی مربوط به اپلیکیشنهای ردگیری ویروس که بسیاری از آنها پیش از عرضه نرم افزار جدید اپل-گوگل توسط دولتها طراحی شده بودند، افزوده شده است. مقامات دولتی و اپیدمیولوژیستها می گویند این اپلیکیشنها می توانند کمک موثری در تلاشهای بهداشتی برای مهار شیوع پاندمی ویروس کرونا فراهم کنند اما گروههای مدافع حقوق بشر و تکنولوژیستها هشدار دادهاند که جمع آوری اطلاعات کاربران و حفره های امنیتی بسیاری از اپلیکیشنها، صدها میلیون نفر را در معرض خطر آزار، کلاهبرداری و دزدی هویت قرار می دهد.
 

URL: https://www.ictna.ir/id/114340/

Code: 114340