چین به تلافی تحریم هواوی توسط اروپا نوکیا و اریکسون را تحریم می‌کند

منبع: خبرگزاری تسنیم
وزارت اقتصاد چین در نظر دارد درصورت ممنوع شدن استفاده از تجهیزات عرضه‌کنندگان چینی برای ایجاد شبکه‌های ۵G توسط اتحادیه اروپا، مانع صادرات محصولاتی شود که نوکیا و اریکسون در چین می سازند.
 
به گزارش راشا تودی، اگر اعضای اتحادیه اروپا دنبال روی آمریکا و انگلیس در تحریم شرکت هواوی چین از شبکه های 5G شوند، پکن هم دو تولید کننده بزرگ تجهیزات مخابراتی در اروپا را تحریم خواهد کرد.
 
طبق گزارش وال استریت ژورنال، وزارت اقتصاد چین در نظر دارد مانع صادرات محصولاتی شود که نوکیا و اریکسون در چین می سازند. به گفته منابع آگاه، این تصمیم در صورتی اجرایی می شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بدترین حالت، استفاده از تجهیزات عرضه‌کنندگان چینی را برای ایجاد شبکه‌های 5G ممنوع کنند.
 
این تصمیم به دنبال اقدام دولت انگلیس در هفته گذشته برای تحریم شرکت هواوی چین از شبکه‌های 5G گرفته شد. به تمام شرکت‌های مخابراتی انگلیس دستور داده شده تا 2027 تجهیزات هواوی را کنار بگذارند. این اقدام برخلاف موضع قبلی لندن بود که طبق آن به هواوی اجازه داده بود نقشی محدود در شبکه های 5G انگلیس داشته باشد.
 
چین ضمن انتقاد از این تصمیم انگلیس هشدار داده تلافی خواهد کرد. سخنگوی شرکت هواوی گفت این تصمیم باعث کند شدن نوآوری دیجیتال در انگلیس خواهد شد.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از اقدام انگلیس در ممنوع کردن استفاده از تجهیزات هواوی استقبال کرد و اظهار داشت خودش شخصاً بسیاری از کشورها را متقاعد کرده با شرکت‌های چینی کار نکنند.
 
آمریکا بیش از یک سال است تلاش می‌کند کشورهای سراسر جهان را متقاعد کند هواوی را از شبکه های 5G خود کنار بگذارند. واشنگتن ادعا می کند این شرکت چینی خطر امنیتی دارد و امنیت اطلاعاتی آمریکا و انگلیس را تهدید می کند. ترامپ اعلام کرد اعطای مجوز به هواوی برای دسترسی به بازار «دیوانگی» است.
 
دولت آمریکا سال گذشته شرکت هواوی چین را در لیست سیاه خود قرار داد و همواره متحدان خود در اروپا از جمله انگلیس و آلمان را تشویق می کند تا آنها هم هواوی را تحریم کنند.

URL: https://www.ictna.ir/id/114343/

Code: 114343