بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در دستور کار امروز مجلس

ICTna.ir - بررسی پیش‌نویس طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در دستور کار صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
 
majles1.jpg
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، امروز در صحن علنی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
براساس اصل 85 قانون اساسی، مجلس نمي‌تواند اختيار قانون‌گذاري را به شخص يا هيئتي واگذار كند ولي در موارد ضروری می‌تواند اختيار وضع بعضی از قوانين را با رعايت اصل هفتاد و دوم به كميسيون‌های داخلي خود تفويض كند.
 
در اين صورت اين قوانين در مدتي كه مجلس تعيين مي‌نمايد به صورت آزمايشي اجرا مي‌شود و تصويب نهايي آنها با مجلس خواهد بود. همچنين مجلس شوراي اسلامي مي‌تواند تصويب دايمي اساسنامه سازمان‌ها، شركت‌ها، موسسات دولتي يا وابسته به دولت را با رعايت اصل هفتاد و دوم به كميسيون‌هاي ذي‌ربط واگذار كند و يا اجازه تصويب آنها را به دولت بدهد.
 
در اين صورت مصوبات دولت نبايد با اصول و احكام مذهب رسمي كشور و يا قانون اساسی مغايرت داشته باشد، تشخيص اين امر به ترتيب مذكور در اصل نود و ششم با شورای نگهبان است. علاوه بر اين، مصوبات دولت نبايد مخالف قوانين و مقررات عمومي كشور باشد و به منظور بررسی و اعلام عدم مغايرت آنها با قوانين مزبور بايد ضمن ابلاغ برای اجرا به اطلاع رئيس مجلس شورای اسلامی برسد.
 
درحال حاضر، انتقادات فراوانی به این طرح و مسدودسازی دسترسی عمومی به فضای مجازی وارد شده است اما علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی وعده داده است: مجلس در بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، قانونی مغایر منافع مردم تصویب نمی کند.
 
او افزوده است: در صورت ارائه این طرح به صحن علنی، ما مدافع حقوق مردم بوده و قانونی مغایر با منافع مردم را تصویب نخواهیم کرد.

URL: https://www.ictna.ir/id/125758/

Code: 125758