سریع‌ترین ابررایانه انگلیس آماده استفاده شد

منبع: مهر
 
 
کمبریج – ۱ نام سریع‌ترین ابررایانه ساخت انگلیس است که برای استفاده آماده شده و قابلیت‌های تحقیقاتی گسترده‌ای خواهد داشت.
 
 به نقل از زد دی نت، قرار است از این ابررایانه در حوزه‌هایی همچون زیست شناسی دیجیتال، تحقیقات ژنتیک و کشف داروهای جدید استفاده شود.
 
بنابراین این ابررایانه به طور ویژه در حوزه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و به منظور تقویت صنایع مرتبط با پزشکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
ابررایانه مذکور با همکاری شرکت ان ویدیا ساخته شده و برای تکمیل آن ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است. ساخت این ابررایانه در عرض تنها ۲۰ هفته صورت گرفته و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا نتوانسته تأخیری در فرایند تکمیل آن ایجاد کند. مهندسان ان ویدیا به علت شیوع کرونا از سفر از آمریکا به انگلیس خودداری کردند و توصیه‌های خود را از راه دور ارائه کردند.
 
برای بررسی عملکرد این ابررایانه و کسب اطمینان از دقت آن از فناوری‌هایی مانند مدل سازی های پیچیده رایانه‌ای و نیز ربات‌های سیار کنترل از راه دور استفاده شده است. سرعت ابررایانه مذکور به ۴۰۰ پتافلاپس می‌رسد و ۸۰ سیستم پردازنده پیشرفته DGX A۱۰۰ ان ویدیا بر روی آن نصب شده است. رایانه مذکور در فهرست ۵۰۰ ابررایانه برتر جهان در رتبه ۴۱ جهان است.

URL: https://www.ictna.ir/id/126267/

Code: 126267