انتقاد ایلان ماسک از سیاست‌های اپل در اپ استور و استفاده از کبالت در باتری‌ها

منبع: دیجیاتو
 
تسلا اخیرا جدیدترین گزارش مالی‌اش را منتشر کرده و در جلسه مربوط به آن، مدیرعاملش یعنی ایلان ماسک دوبار از باارزش‌ترین کمپانی دنیا، اپل انتقاد کرده است. مدیرعامل تسلا سیاست‌های اپل در قبال اپ استور و همچنین استفاده از کبالت در باتری‌های آیفون و مک‌ها را مورد انتقاد قرار داده است.
 
در طی این جلسه، از ماسک درباره برنامه تسلا مبنی بر دسترسی شرکت‌های دیگر به شبکه SuperCharging سوال پرسیده شد. مدیرعامل تسلا در توضیح گفته هدف این کمپانی ایجاد یک «باغ محصور» نیست، بلکه حمایت از گسترش انرژی پایدار است. ماسک با یک سرفه مصنوعی از اپل انتقاد کرده است:
 
«من فکر می‌کنم ما می‌خواهیم روی این نکته تاکید کنیم که هدفمان پشتیبانی از ظهور انرژی پایدار است. هدف ایجاد یک باغ محصور و استفاده از آن برای ضربه زدن به رقبا نیست، کاری که برخی شرکت‌ها انجام می‌دهند.»
 
ماسک در ادامه با یک سرفه مصنوعی از اپل نام برده است.
 
از ماسک همچنین سوالی درباره زنجیره تامین پرسیده شد که مدیرعامل تسلا دوباره به اپل اشاره کرده است. به گفته ماسک در حالی که اپل بطور ۱۰۰ درصدی از کبالت در باتری‌ها استفاده می‌کند، سهم آن در باتری‌های تسلا بسیار کمتر است:
 
«فکر می‌کنم اپل بطور ۱۰۰ درصد از کبالت در باتری‌ها، گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌کند، اما تسلا در پک‌های باتری آهن-فسفات از کبالت استفاده نمی‌کند و سهم آن‌ها در باتری‌های مبتنی بر نیکل هم ناچیز است. طبق میانگین وزنی ما احتمالا از ۲ درصد کبالت استفاده می‌کنیم، در حالی که سهم اپل ۱۰۰ درصد است.»
 
این اولین باری نیست که از اپل بخاطر استفاده از کبالت در باتری‌ها انتقاد می‌شود. گزارشی در سال ۲۰۱۹ اپل را متهم کرده بود که از کار اجباری کودکان در معادن کبالت پشتیبانی می‌کند. اما اپل از بررسی زنجیره تامین توسط شرکت‌های شخص ثالث خبر داد و گفت در صورت هرگونه تخطی از قوانین، آن‌ها از زنجیره تامین حذف می‌شوند.
 
البته انتقاد ماسک از اپل را می‌توان از زاویه دیگری هم بررسی کرد. اپل روی خودروی الکتریکی‌اش کار می‌کند و تا به امروز چندین نفر از جمله یک مدیر سابق بی‌ام‌و را استخدام کرده و مغز متفکر اپل واچ هم مشغول کار روی این پروژه است. با معرفی خودروی اپل و محبوبیت بالایی که کوپرتینویی‌ها میان کاربران دارند، سهم تسلا شاید در بازار خودروهای الکتریکی کاهش پیدا کند. به همین دلیل ظاهرا ماسک پیش از اینکه چنین موضوعی رخ دهد، شروع به انتقاد از اپل کرده است.

URL: https://www.ictna.ir/id/126856/

Code: 126856