سخنگوی گمرک جزئیات تغییرات روند رجیستری گوشی مسافری را اعلام کرد؛ تسهیل فرایند برای مسافران

منبع: دیجیاتو
 
سخنگوی گمرک ایران درباره روند جدید رجیستری گوشی‌های مسافری اعلام کرد از این پس مسافران در لحظه ورود به فرودگاه امام صرفا اظهار اولیه موبایل را انجام می‌دهند و برای انجام مابقی اقدامات و طی مراحل بعدی رجیستری تا یک ماه فرصت به آن‌ها داده شده است. این گونه افراد با مشکل قطعی لحظه‌ای سامانه‌ها رو به رو نشده و در زمان مناسب، سامانه‌های مورد نظر را بررسی خواهند کرد.
 
«روح‌اله لطیفی» در گفت‌وگو با ایلنا ضمن اشاره به بازدید وزیر اقتصاد از گمرک فرودگاه امام و درخواست وی برای تشکیل کمیته‌ای در جهت تسهیل روند رجیستری گوشی‌های مسافری، از آخرین تصمیمات گرفته شده در این باره خبر داد و گفت:
 
«نشستی با حضور نمایندگان دستگاه‌های متولی تشکیل شد که تصمیم گرفته شده مبنی بر این بود که اتصال سامانه‌های مختلف برای رجیستر موبایل در مبادی ورودی اتصال حذف شود تا قطعی‌ها باعث اتلاف وقت مسافران در فرودگاه که معمولا به دلیل طولانی بودن سفر خسته راه هستند، نشود. بنابراین از این پس مسافران در لحظه ورود به فرودگاه امام اظهار اولیه موبایل را دارند و برای انجام مابقی اقدامات و طی مراحل بعدی رجیستری تا یک ماه فرصت به آنها داده شده است که در این مدت مشکل قطعی سامانه‌ها را هم نداشته باشند و در زمان مناسب سامانه‌های مورد نظر را بررسی کنند.»
 
به گفته وی قرار نیست ثبت اطلاعات در سامانه‌ها حذف شود بلکه در لحظه ورود مسافر به فرودگاه اگر یکی از سامانه‌ها قطع باشد دیگر باعث معطلی مسافر برای انجام تمام مراحل رجیستری نخواهد شد و مانع از ادامه کار نمی‌شود.
 
 
سخنگوی گمرک با تاکید بر این که رجیستری موبایل و رجیستری از مبادی حذف نمی‌شود بلکه روند آن تسهیل می‌شود، گفت:
 
«سیاست ما این است که رجیستری موبایل به زمان دیگری موکول نشود چراکه ممکن است عامل ایجاد سواستفاده‌هایی شود و برای اینکه زمان مد نظر رجیستر موبایل کاهش پیدا کند گفته شده که تمام سامانه‌های رجیستری قطع و فقط سامانه گمرک در لحظه ورود مسافر به فرودگاه فعال باشد که سریع دیتا و اطلاعات ثبت شود و مسافر یک ماه زمان دارد که مابقی مراحل را تکمیل کند.»
 
او در پاسخ به این سوال که هزینه رجیستری موبایل مسافران چقدر خواهد بود اظهار داشت اقدام رجیستری هزینه‌ای ندارد اما برای ورود هر کالایی به کشور چه از طریق همراه مسافر چه کالای تجاری، تعرفه‌ای در نظر گرفته شده است که مسافران باید تعرفه ورود انواع موبایل را بپردازند.
 
به گفته لطیفی حتی سوغاتی همراه مسافر شامل تعرفه ورود به کشور می‌شود: «کالای همراه مسافر تا ۸۰ دلار معاف از پرداخت هزینه تعرفه هستند که البته این معافیت سال گذشته برای کالای موبایل حذف شد. بنابراین اگر مسافران هزینه‌ای پرداخت می‌کنند هزینه رجیستر نیست بلکه تعرفه ورود کالا است.»
 
معاون فنی گمرک نیز هفته گذشته اعلام کرده بود طبق مصوبات جدید، فرایند رجیستری گوشی‌های مسافری تنها ۱۰ ثانیه زمان برده و باقی مراحل آن به صورت آنلاین انجام می‌شود.

URL: https://www.ictna.ir/id/128495/

Code: 128495