سخنگوی قوه‌قضاییه: تاکنون 130 میلیارد تومان بین افراد متضرر از صرافی کریپتولند توزیع شده است

منبع: دیجیاتو
 
سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان این که در پرونده کریپتولند ۸ فرد بازداشت شده‌اند؛ اعلام کرد این شبکه حدود ۲۸۹ هزار کاربر داشته و میزان مطالبات آن‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان است که تاکنون ۱۳۰ میلیارد تومان بین افراد متضرر توزیع شده است.
 
«ذبیح‌الله خداییان» در نشست خبری امروز قوه‌قضاییه به وضعیت متضررین رمزارز‌ها اشاره کرده و گفت:
 
«پرونده‌هایی در مورد رمزارز‌ها در مراجع قضایی تشکیل شده است که مهمترین آن‌ها پرونده کریپتولند است که در این پرونده ۸ بازداشتی داریم. افراد زیادی در این پرونده متضرر شدند و این شبکه حدود ۲۸۹ هزار نفر کاربر داشته است و میزان مطالبات آن‌ها ۲۰۰ میلیارد تومان است.»
 
 
او با بیان اینکه اقدامات خوبی در جهت شناسایی متهمان و اموال آن‌ها صورت گرفته است، اظهار داشت: «بیش از ۱۶۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و همچنین ۷ میلیون دلار از این شبکه کشف شده است و تاکنون ۱۳۰ میلیارد تومان و حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بین افراد متضرر توزیع شده است.»
 
مشخص نیست این مبالغ پرداخت شده صرفا به مشتریان صرافی کریپتولند بوده یا خریداران رمزارز BRG نیز که در این ماجرا متضرر شده‌اند، بخشی از مال خود را بازپس گرفته‌اند.
 
اواخر اردیبهشت ماه بود که خبر بازداشت «سینا استوی»، مدیرعامل کریپتولند و مجری توکن BRG به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور اولین بار در حساب توییتر خود او منتشر شد. بعد از دستگیری مالک صرافی کریپتولند، فعالیت این صرافی به حالت تعلیق درآمد و از آن زمان امکان واریز و برداشت پول و دسترسی به دارایی‌های دیجیتال برای کاربران وجود ندارد. همچنین توکن BRG ریزش قابل توجهی داشت تا خریداران آن متحمل هزینه‌های سنگینی شوند.
 
پیگیری‌های دیجیاتو درباره این پرونده حاکی از پیچیدگی و زمان‌بر بودن حسابرسی دارایی‌های مدیرعامل این صرافی داشت و کارشناسان این حوزه پیش‌بینی کرده بودند به احتمال زیاد افراد به بخش اعظمی از سرمایه خود خواهند رسید اما باید صبر داشته باشند.

URL: https://www.ictna.ir/id/128759/

Code: 128759