رتبه‌بندی مراکز داده با همکاری سازمان نصر و سازمان فناوری اطلاعات

 
 سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با هدف شناسنامه‌دار کردن و ارتقا کیفی خدمات مراکز داده در کشور، با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده را برای تمامی ارائه‌دهندگان این خدمت پیاده‌سازی خواهد کرد.
 
به گزارش سازمان نصر دیتاسنتر یا همان مراکز داده، یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه کشور در بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات است و از همین رو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تلاش کرده است با تبیین جایگاه این صنعت، به رشد و توسعه بستر ارائه خدمات این حوزه کمک کند.
 
بهرام زاهدی دبیر کمیته مرکزی نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درباره اقدامات این حوزه گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت برنامه‌ریزی در حوزه مراکز داده، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای اولین بار در کشور با اتکا به توان فنی و اجرایی خود و به صورت کاملا استاندارد، از حدود سه سال قبل پروژه‌ای ملی با همکاری مستقیم سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مجری مصوبه ۲۴۷ را کلید زد تا بتواند در اکوسیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات، یک نظام اجرایی منسجم  برای رتبه‌بندی مراکز داده داشته باشد.
 
او همچنین درباره برنامه‌ مشارکت سایر ذینفعان حاضر در سازمان نصر برای توسعه این خدمت نیز عنوان کرد: در سال گذشته و در آغاز کار یک فراخوان موردی برای مراکز آموزش و مدرسان مورد نیاز منتشر شد که مراحل ارزیابی مقدماتی آنها طی شده و دبیرخانه نظام در حال انجام ارزیابی‌های میدانی برای نهایی‌سازی احراز صلاحیت آنهاست و تلاش می‌کنیم این کار در فصل بهار تکمیل شود.
 
انتشار فراخوان عام احراز صلاحیت ممیزان در سال جاری
بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، فراخوان عام برای احراز صلاحیت مراکز آموزشی و مدرسان نیز جزو برنامه‌های نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده در شش ماه اول سال جاری خواهد بود. همچنین دبیرخانه نظام با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای نظام ممیزی و رتبه‌بندی مراکز داده در سال جاری، فراخوان عام (بدون محدویت زمانی) را برای احراز صلاحیت ممیزان جدید منتشر خواهد کرد. زاهدی در این باره گفت: تلاش می‌کنیم با افزایش توان فنی این حوزه و با استفاده از توانمندی‌های مراکز آموزش تخصصی و مدرسان مربوطه در کشور به خصوص سازمان نصر، گستره ارائه خدمات این نظام تخصصی را توسعه داده و صنعت مراکز داده کشور را از نظر کیفی به سطح بالاتری برای ارائه خدمات ممیزی ارتقا بخشیم.

URL: https://www.ictna.ir/id/134552/

Code: 134552