اشیاء و مدارات الکترونیکی ضدآب و ضد لک شدند

منبع: ایرنا
یک شرکت دانش‌بنیان با کمک نانوفناوری به ضد آب و ضدلک کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی کمک کرد تا کارکرد و ماندگاری محصولات، افزایش یابد.
 
به گزارش معاونت و فناوری ریاست جمهوری، وسایل الکتریکی نسبت به رطوبت حساس هستند. آب گریز بودن این وسایل زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که وسیله الکترونیکی به طور ناخواسته در معرض رطوبت شدید قرار گیرد یا با آب تماس پیدا کند. بسیاری از وسایل مانند مدارات چاپی الکترونیکی، گوشی، هدفون، بردهای الکترونیکی و ادوات برقی به این خاصیت نیازمند هستند.
سامانه پردازش پلاسمایی تحت خلاء شرکت بسا فن‌آوران نصیر، دستگاهی است که امکان ضد آب کردن سطوح و اشیای دوبعدی و سه بعدی را دارد و می تواند برای تولید محصولات ضد آب، به ویژه صنایع الکترونیکی یا نساجی مورد استفاده قرار گیرد. از جمله کاربردهای این سامانه می توان از ایجاد خاصیت ضد لک، فعال سازی سطح، کندسوز کردن یا ایجاد خاصیت آب دوستی دایمی و بهبود چسبندگی در مواد نام برد.
 
دستگاه پردازش پلاسمایی تحت خلأ که با نام «پلاسما دژ» معرفی شده است، برای ایجاد خاصیت ضدآب و ضدلک در طیف وسیعی از محصولات از جمله کفش، منسوجات، سیستم‌های الکترونیکی و پزشکی به‌کار می‌رود.
 
دستگاه صنعتی آب‌گریزکننده پلاسما دژ به دلیل فرآیند خشک، بدون مواد شیمیایی و بدون استفاده از آب، دوستدار محیط‌زیست است و علاوه بر آن با ایجاد ویژگی ضدآب و ضدلک در اجسام سه‌بعدی در صنعت پوشاک و نساجی می‌تواند قابلیت‌های زیادی را به محصولات مختلف کفش، کیف، فرش، پارچه، مصنوعات پلی‌استری و چرم اضافه کند.
 
یکی از این قابلیت‌ها، خاصیت ضدآب بودن یا آب‌گریزی است که در کفش و پوشاک موجب بهداشت و سلامتی بهتر بدن می‌شود و علاوه بر منسوجات، می‌توان دستگاه‌های الکترونیکی مانند تبلت یا تلفن همراه را نیز درون این دستگاه قرار داد تا خاصیت آب‌گریزی به خود گیرند.
 
این دستگاه لایه‌ای پلیمری با ضخامت نانومتری و در حد چند لایه مولکولی روی محصولاتی که در آن قرار می‌گیرد، مانند کفش یا لباس، ایجاد می‌کند و این لایه بدون این که هیچ تأثیری در ویژگی‌های ظاهری و مکانیکی محصولات ایجاد کند به آن‌ها خاصیت ضدآب و ضدلک می‌بخشد.
 
این لایه پلیمری مانند یک شبکه نایلونی نیست که منافذ را پوشانده و تنفس‌پذیری محصولاتی مانند کفش یا لباس را تحت تأثیر قرار دهد، بلکه این لایه دور تک‌تک نخ‌ها غلاف شده و به دلیل کشش سطحی بسیار پایینی که دارد، درصورتی‌که آب روی آن قرار گیرد، قطرات آب از روی آن لغزیده و مانع جذب آب در محصول می‌شود.
 
این محصول هیچ نمونه مشابهی در بازار ایران ندارد و مهم‌ترین ویژگی آن در مقایسه با محصولات تولیدشده توسط شرکت‌های خارجی قیمت تمام‌شده آن است که حدود یک‌پنجم قیمت نمونه‌های خارجی است.

URL: https://www.ictna.ir/id/136424/

Code: 136424