عرضه جاسوس‌افزارها در پوشش فیلترشکن رایگان

منبع: دنیای اقتصاد
بررسی‌های کارشناسان امنیت سایبری نشان می‌دهد که تعداد زیادی از جاسوس‌افزارها که با هدف سوءاستفاده از اطلاعات کاربران طراحی شده‌اند، در قالب فیلترشکن رایگان در استورهای بین‌المللی ارائه شده‌اند که بعضا برای عبور از سد فیلترینگ هم مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند. 
 
وی‌پی‌ان‌ها مجموعه‌ای از روش‌ها و نرم‌افزار‌های مختلف هستند که برای عبور از سد فیلترینگ از آن استفاده می‌شود، البته بعضی از فیلترشکن‌ها کاربرد امنیتی دارند، یعنی با عوض‌کردن آی‌پی آدرس فرد موردنظر، جلوی هک شدن را می‌گیرند؛ اما از طرفی بعضی از نرم‌افزار‌هایی که در قالب فیلترشکن عرضه می‌شوند، بدافزار‌هایی هستند که توسط مجرمان سایبری و جهت سوءاستفاده از کاربران ارائه شده‌اند. لزوم استفاده از VPNها برای دور زدن محدودیت‌های اینترنتی اخیر موجب شده است که مجرمان اینترنتی فرصت را مغتنم بشمارند و وارد میدان شوند تا با انتشار ابزارهای جاسوسی در قالب فیلترشکن، به دستگاه‌های ارتباطی کاربران نفوذ کنند.  اخیرا یک نرم‌افزار امنیتی، با انتشار مطلبی در بلاگ خود اعلام کرد که در طول تجزیه‌وتحلیل تعدادی از فیلترشکن‌ها متوجه دسته‌ای از فرآیندها شده که الگوی یکسانی در نام آنها رعایت شده است. آنها با بررسی بیشتر دریافتند که همه فایل‌های دسته‌ای از یک قرارداد مشخص پیروی می‌کنند. فایل‌های دسته‌ای دستورهایی را ذخیره می‌کند که خودکار و بدون نیاز به ورودی یا مداخله کاربر اجرا شوند.
 
بررسی‌های بیشتر این نرم‌افزار امنیتی نشان داد که این جاسوس‌افزارها که در قالب فیلترشکن ارائه شده، میلیون‌ها بار از استورها هم دانلود شده‌اند. بسیاری از افراد برای دست یافتن به یک فیلترشکن کارآمد، دست به دامن موتورهای جست‌وجو می‌شوند. با یک جست‌وجوی ساده با کلیدواژه‌های فیلترشکن و فیلترشکن قوی در موتورهای جست‌وجو، با حجم عظیمی از فیلترشکن‌های ناامن مواجه خواهید شد که اگرچه به عنوان سرویس‌های کارآمد و ابزارهای مفید برای گذشتن از سد فیلترینگ معرفی شده‌اند، اما امنیت آنها تایید نشده است.  چندی پیش گروهی از محققان و پژوهشگران موسسه امنیتی VPN Mentor اعلام کردند که تعدادی از فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان‌های معروف در جهان که میلیون‌ها کاربر از آنها استفاده می‌کنند، دچار ضعف‌های امنیتی هستند که اطلاعات کاربران از جمله مکان و موقعیت جغرافیایی اتصال به اینترنت، اطلاعات ذخیره شده در دستگاه الکترونیکی متصل و نتایج جست‌وجو‌های آنها قابل دسترسی و ردیابی هستند. این مساله به عقیده کارشناسان امنیتی، نگرانی‌های جدی درباره استفاده از فیلترشکن‌ها ایجاد می‌کند، چرا که کاربران با گوش سپردن به شعار‌های این دسته از اپلیکیشن‌ها، با خیالی آسوده وب‌گردی می‌کرده و بر این باور بوده‌اند که قابل ردیابی نیستند.  یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای هک کردن اطلاعات کاربران، نوشتن نرم‌افزار و پنهان کردن بدافزار در داخل آن و توزیع عمومی و رایگان آن در بین مردم است و یکی از ابزار‌هایی که مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد، فیلترشکن‌ها هستند و به گفته کارشناسان حوزه امنیت سایبری، عموم فیلترشکن‌ها با هدف سوءاستفاده از اطلاعات کاربران طراحی شده‌اند.

URL: https://www.ictna.ir/id/142426/

Code: 142426