انفجار و آتش‌سوزی شبانه آیفون در خانه زوج آمریکایی

منبع: زومیت
گوشی آیفون که شب‌هنگام به شارژر متصل شده بود، به‌یک‌باره منفجر شد و آتش گرفت. خوشبختانه در این حادثه کسی آسیب ندید.
 
آیفون ۴ اپل که بیش از یک دهه از عرضه‌ی آن می‌گذرد، هنگام شارژ آتش گرفت. به‌نوشته‌ی 9to5Mac، دوربین امنیتی داخل خانه لحظه‌ی آتش‌گرفتن آیفون را ثبت کرده است. خوشبختانه آتش‌گرفتن آیفون به کسی آسیب نزد و آتش‌سوزی در خانه ایجاد نشد.
 
حادثه‌ی آتش‌گرفتن آیفون هشدارآمیز است؛ چون این اتفاق در زمانی افتاده که همه‌ی ساکنان خانه خواب بوده‌اند. این حادثه برای آیفون ۴ اتفاق افتاده است؛ به‌همین‌دلیل، دارندگان مدل‌های جدیدتر نباید نگران باشند.
 
برایان و جنیفر، اهل ایالت اوهایو، در پستی که روی فیسبوک منتشر کرده‌اند، از «خوش‌اقبالی» خود سخن گفته‌اند؛ چون ممکن بود خانه آتش بگیرد: «فرزندان ما شب گذشته با شارژر اپل مشغول شارژ آیفون ۴ قدیمی بودند که گوشی در آشپزخانه منفجر شد و آتش گرفت؛ آن‌هم در شرایطی که ما خواب بودیم.»
 
امروزه، از باتری‌های لیتیوم‌یونی در لوازم الکترونیکی بسیار استفاده می‌شود و حادثه‌ی آتش‌سوزی این باتری‌ها اتفاق بسیار نادری است. با‌این‌حال، گاهی اوقات باتری‌های قابل‌شارژ بیش‌از‌حد داغ می‌شوند و آتش می‌گیرند. برخی از عوامل اصلی انفجار باتری عبارت‌اند از: قرارگیری در‌معرض آتش و آسیب ناشی از سوراخ‌شدن و عیب‌های سخت‌افزاری در مراحل تولید.
 
دلیل اصلی آتش‌سوزی آیفون ۴ مشخص نیست؛ اما فراموش نکنید با دستگاهی طرف هستیم که ۱۲ سال پیش تولید شده است. آیفون‌های قدیمی لزوماً دچار آتش‌سوزی نمی‌شوند؛ اما نحوه‌ی نگه‌داری از باتری بسیار مهم است. موبایلی ۱۲ ساله یا از باتری جایگزین استفاده می‌کند یا باید دائماً به شارژر متصل باشد.
 
استفاده‌ی بلندمدت از باتری قدیمی و شارژ مداوم آن می‌تواند باعث داغی بیش‌از‌حد شود. تعویض باتری حتی در مواقع لزوم باید با دقت زیاد انجام شود. اپل در ایران نمایندگی رسمی ندارد؛ به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم در‌صورت تعویض باتری آیفون، حتماً گوشی خود را به متخصصان کاربلد نشان دهید.

URL: https://www.ictna.ir/id/142549/

Code: 142549