کاهش فروش گوشی‌های هوشمند در سال 2022 به کمترین میزان در 10 سال گذشته/ هشدار بانک جهانی درباره رکود

ICTna.ir: آمارهای منتشر شده از میزان فروش گوشی‌های هوشمند در سال ۲۰۲۲ حاکی از آن است که حجم فروش به کمترین میزان خود طی ۱۰ سال گذشته رسیده است.

smartphones-2 copy.jpg

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در سال گذشته، محموله‌های عرضه شده به بازار جهانی 11 درصد کمتر از سال 2021 بود و به زیر 1.2 میلیارد رسید. در همین حال سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ نیز حجم عرضه نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد کاهش یافت.

رونار بیورهود، تحلیلگر موسسه تحقیقاتی Canalys سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ و کل سال را بدترین دوره طی یک دهه گذشته توصیف کرده است به‌طوریکه خرده‌فروشان در فصل پایانی سال برای دریافت موجودی جدید بسیار محتاطانه عمل کردند و تاثیر زیادی روی عرضه جهانی گوشی‌ها در بازار جهانی داشتند.

آمارهای منتشر شده اولیه حاکی از آن است که اپل صدرنشینی در جدول بازار گوشی تلفن همراه در سال ۲۰۲۲ را از سانسونگ گرفت و توانست در سه ماهه پایانی این سال به سهم بازار ۲۵ درصد در مقابل سهم بازار ۲۰ درصدی رقیب خود برسد.

این درحالی است که در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ سامسونگ با سهم بازار ۲۲ درصدی از رقیب ۱۸ درصدی خود یعنی اپل جلوتر بود.

گره‌گشایی چین

لو ژوان چیو، تحلیلگر تحقیقاتی Canalys هشدار داد: اگرچه فشارهای تورمی به تدریج کاهش خواهد یافت اما اثرات افزایش نرخ بهره، کاهش رشد اقتصادی و بازار کار بهطور فزاینده پتانسیل بازار را محدود خواهد کرد.

او افزود: این امر بر بازارهای اشباع شده و تحت سلطه متوسط به بالا، مانند اروپای غربی و آمریکای شمالی تاثیر منفی خواهد گذاشت. درحالی‌که بازگشایی چین اعتماد مصرف‌کننده داخلی و کسب‌وکار را بهبود می‌بخشد، محرک‌های دولتی تنها در شش تا نه ماه آینده تاثیرگذار خواهند بود و تقاضا در چین در کوتاه مدت چالش برانگیز باقی خواهد ماند.

با این حال، برخی از مناطق احتمالا در نیمه دوم سال 2023 رشد خواهند کرد و به ویژه انتظار می‌رود آسیای جنوب شرقی شاهد بهبود اقتصادی و احیای مجدد گردشگری در چین باشد که به پیشبرد فعالیت‌های تجاری کمک زیادی می‌کند.

رکود بازار رایانه‌های شخصی در ۳۰ سال گذشته

هفته گذشته، گروهی از شرکت‌های تحلیلگر از جمله Canalys اعلام کردند که فروش جهانی رایانه‌های شخصی نیز در سه ماهه چهارم حدود 22 درصد کاهش یافته است و گارتنر خاطرنشان کرد که این بزرگترین کاهش فصلی از زمان شروع ارزیابی بازار در حدود 30 سال پیش است.

گارتنر جزئیات بیشتری را در این باره اضافه کرد و آماری منتشر کرد که نشان می‌داد رشد درآمد در بازار جهانی نیمه‌رساناها در سال 2022 با کاهش ۱.۱ درصدی در مقایسه با سال قبل از آن به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت و این درحالی بود که در سال 2021، درآمد نیمه هادی‌ها 26 درصد رشد کرده بود.

سال 2022 با کمبود بسیاری از دستگاه‌های نیمه هادی آغاز شد که در نهایت به افزایش زمان تحویل و افزایش قیمت منجر شد و کاهش تولید تجهیزات الکترونیکی برای بسیاری از بازارهای نهایی را به دنبال داشت.

هشدار بانک جهانی

با این حال، در نیمه دوم سال 2022، اقتصاد جهانی تحت فشار تورم بالا، افزایش نرخ بهره، هزینه‌های انرژی بالاتر و ادامه قرنطینه‌های کووید ۱۹ در چین شروع به کند شدن کرد که بر بسیاری از زنجیره‌های تامین جهانی تاثیر گذاشت.

در همین حال، مصرف‌کنندگان هم هزینه‌های خود را کاهش دادند و تقاضا برای رایانه‌های شخصی و گوشی‌های هوشمند کاهش یافت. سپس شرکت‌ها با کاهش هزینه‌ها از رکود جهانی خبر دادند که در نهایت همه اینها بر رشد کلی بازار نیمه‌رساناها تاثیر زیادی گذاشت.

با هشدار بانک جهانی در هفته گذشته مبنی بر اینکه اقتصاد جهانی «به‌طرز خطرناکی» به رکود نزدیک شده است، اوضاع در بخش فناوری می‌تواند به راحتی قبل از اینکه بهتر شود، رو به وخامت برود.

 


URL: https://www.ictna.ir/id/142593/

Code: 142593