رگولاتوری

اظهارات رگولاتور سابق در مورد نظارت بر کیفیت اینترنت!

 

معاون فن‌آوری و امور بین‌الملل، وزیر ICT از گسترش نظارت بر روی عملکرد شرکت‌های PAP خبر داد و خاطرنشان کرد: ‌ما به هر قدر که شرکت‌ها نیاز داشته باشند، پهنای باند در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.
 
محمد کرم‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که در حال حاضر ایران در میان کشورهای جهان ایران چه رتبه‌ای از نظر قیمت و سرعت اینترنت دارد، اظهار کرد: جایگاه ایران در کشورهای منطقه جایگاه خوبی است و در زمینه تلفن‌های ثابت و همراه شرایط بسیار مناسبی داریم. در ارتباط با اینترنت پرسرعت هم اخیرا به رتبه خوبی رسیده‌ایم چرا که طی سال‌های اخیر تلاش‌های خوبی در زمینه توسعه ADSL صورت گرفته است.
 
وی در پاسخ به این که با وجود تلاش‌هایی که از آن یاد می شود همچنان کاربران نارضایتی‌های متعددی از خدمات اینترنتی دارند، توضیح داد: در زیرساخت‌ها تلاش داریم که افزایش ظرفیت ایجاد کنیم و ظرفیت را در حد ترابایت بالا ببریم.
 
کرم پور ادامه داد: از سوی دیگر نظارت‌های خود را برروی بخش‌های مختلف و شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت تقویت می‌کنیم تا دیگر مشکل کمتری در زمینه سرعت اینترنت وجود داشته باشد.
 
معاون فن‌آوری وزیر ICT درارتباط با پهنای باند و مشکلاتی که شرکتهای PAP در این عرصه دارند اظهار کرد: ‌ما به هر قدر که شرکت‌ها نیاز داشته باشند پهنای باند در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم حال ممکن است در برخی موارد این شرکت‌ها در تقسیم کردن این پهنای باند مسائل اقتصادی را بیشتر مورد توجه قرار دهند و به همین دلیل موجبات نارضایتی کاربران را فراهم کنند که همان طور که گفتم بر روی این مسائل نظارت‌های گسترده‌تری در آینده صورت خواهد گرفت.
 
کرمپور در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با سوالی که در زمینه کاهش قیمت اینترنت مطرح شده بود گفت: طی سال‌های گذشته این کاهش را به طور دائم اعمال کرده‌ایم و چندی پیش هم دو تخفیف 20 درصدی در این زمینه داشته‌ایم.
 
وی در پاسخ به این سوال که با این وجود کاربران تغییر چشمگیری از نظر قیمت نداشته‌اند توضیح داد: ممکن است نتیجه این تخفیف‌ها برای کاربران نهایی بیش از شش تا هفت درصد نباشد.
 
معاون فن‌آوری وزیر ICT در ارتباط با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و تاثیر آن در سرعت و قیمت، اظهار کرد: طبیعی است وقتی مسیر گردش و جریان اطلاعات کوتاه شود سرعت اینترنت بالا خواهد رفت. در حال حاضر حدود 80 تا 90 درصد گردش اطلاعات ما داخلی است که طبیعتا اگر این بخش از طریق شبکه ملی انجام شود، سرعت به مراتب بالاتر خواهد رفت.
 
وی در عین حال خاطرنشان کرد: طبیعی است که در زمینه سرعت و قیمت این شبکه با سایت‌های خارجی تفاوت‌هایی خواهد داشت و پیش‌بینی ما این است که با راه اندازی این شبکه قیمت، سرعت و پهنای باند مشترکان به مراتب بهتر خواهد شد.

​​