تجارت الکترونیک

بررسی وضعیت پرداخت های کارتی ایران از نگاه مجله نیلسون

 

عصر ارتباط - طي دوازده ماه منتهی به مارس 2012، یک میلیارد و 270 میلیون تراکنش کارتی از طریق 174 میلیون کارت بانکی و کارت‌های پیش‌پرداخت در ایران ثبت شده است. این کارت‌ها متعلق به ده بانک اصلی ایران، یعنی بانک‌های ملت، ملی، صادرات، پارسیان، پاسارگاد،  کشاورزی  تجارت، سامان، اقتصاد نوین و مسکن است.
 
به گزارش نشریه تخصصی پرداخت‌های کارتی نیلسون، در ایران کارت‌های اعتباری در دسترس همه هستند، اما تعداد آنها نسبتا کم است و البته ایران مشغول گسترش زیرساخت‌های خدمات اعتباری است. پرداخت کارتی در ایران به مرحله انفجار رسیده است. تعداد تراکنش‌ کارت‌های اعتباری در ایران در سال 2012،  نسبت به سال قبل، پس از اینکه بانک مرکزی ایران میزان کارمزد تراکنش کارتی را صفر درصد اعلام کرد، بیش از 130 درصد رشد داشت. این موضوع بعد از تصمیم دولت مبنی بر قطع کردن یارانه‌های پرداختی به برخی کالا و حامل‌های انرژی اتفاق افتاد. برای جبران کردن این کمبود، دولت ایران مبلغی معادل 40 دلار (44 هزار تومان) به صورت ماهیانه به حساب هر ایرانی در نظر گرفت. برای ساده‌تر کردن دسترسی ایرانی‌ها به این پول، بانک مرکزی ایران از بانک‌ها خواست تا صدور کارت‌های اعتباری را با سرعت بیش‌تری انجام بدهند تا مردم بتوانند راحت‌تر یارانه نقدی خود را از دستگاه‌های ATM برداشت کنند. دارندگان کارت‌های اعتباری هم لازم نبود کارمزدی برای دریافت کارت یا انجام تراکنش‌های مالی پرداخت کنند. در مارس 2012 نزدیک به 1/2 میلیون POS در ایران فعال بود. فروشنده‌ها هم می‌توانستند چند ترمینال در فروشگاه خود داشته باشند تا از سرویس‌های ویژه‌ بانک‌های مختلف استفاده کنند. به این ترتیب تراکنش‌های اختصاصی بانک‌های مختلف در مراکز فروش در دسترس بود و تراکنش‌های بین بانکی هم به کمک مرکز خدمات انفورماتیک امکان‌پذیر است. مرکزی که در اختیار بانک مرکزی ایران است که از طریق یک سوئیچ ملی به نام شتاب عمل می‌کند.
 
فناپ، انیاک تک و ایران کیش مهم‌ترین سرویس‌دهنده‌های خدمات پرداخت در مراکز فروش هستند. فناپ که زیرمجموعه بانک پاسارگاد محسوب می‌شود، یک نرم‌افزار اختصاصی برای POSها تهیه کرده است که روی بیش از 300000 POS فعال است.

​​