تلفن همراه

مصوبه سازمان تنظیم مقررات

تعرفه پیامکهای تبلیغاتی برای مشترکان/ پیامکهایی که نیاز به مجوز دارند

 

شرایط فعالسازی و تعرفه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی برای اجرا به اپراتورهای موبایل کشور اعلام شد و بر اساس این آیین نامه تمامی اپراتورها موظفند تایید تمایل مشترکان خود را برای SMSهای تبلیغاتی، خبری و اطلاع رسانی دریافت و نرخ این SMS ها را اطلاع رسانی کنند.

به گزارش مهر، با توجه به گسترش ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی از طریق شبکه های تلفن همراه و آمارهایی از نارضایتی مشترکان موبایل از دریافت این پیامکها، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، مقررات حاکم بر ارائه این خدمات، دسته بندی کلی و شرایط فعال سازی و تعرفه آن را تصویب و برای اجرا به تمامی اپراتورهای تلفن همراه ابلاغ کرد که براساس این آیین نامه تمامی اپراتورهای موبایل موظفند برای ارائه خدمات پیامک انبوه در قالب اطلاع رسانی، خبری، تبلیغات، بازی و سرگرمی و موارد مشابه قبل از شروع ارائه این خدمات، مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح قانونی دریافت و با تایید سازمان شروع به ارائه خدمات کنند.

مقررات ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی

براساس این مقررات اپراتورهای موبایل موظفند قبل از شروع ارائه خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی، شرایط ارائه از جمله تعرفه خدمات، نحوه ارائه خدمت (بصورت اشتراکی و یا در ازای هر پیامک)، شرایط انصراف، حداکثر تعداد پیامک ارسالی در روز و مانند آن به مشترک اطلاع رسانی کرده و همچنین در پرتال رسمی خود، هزینه خدمات و توصیه های لازم برای دریافت خدمت با جزئیات شرایط ارائه را اعلام کنند.

اپراتورها باید درباره تمامی خدمات ارزش افزوده محتوایی پیامکی، قبل از شروع ارائه خدمات، از طریق یک پیامک درباره ارائه خدمات از مشترک سئوال کنند و در صورتیکه مشترک آن را تایید کرد، خدمات را به وی ارائه کنند. همچنین در مورد خدمات بازی و سرگرمی و مسابقه، درصورت درخواست مشترک برای شروع خدمت، اپراتورها موظفند قبل از شروع، با اطلاع رسانی در خصوص نوع خدمت، تأیید مجدد را از مشترک دریافت کند.

به گزارش مهر، در مورد خدمات مسابقه پیامکی نیز اپراتورها فقط می توانند به ازای هر پاسخ ارسالی از سمت مشترک در خصوص مسابقه، مشترک را شارژ کنند و ارسال سایر پیامکها از طرف مشترک از جمله اعلام ورود به مسابقه، تأیید مجدد و انصراف از مسابقه رایگان خواهد بود.

اپراتورهای موبایل همچنین موظفند درباره خدمات ارزش افزوده پیامکی، تمامی پیامکهای مربوط به ارائه خدمات را به زبان فارسی به مشترکان ارسال کند و ارسال کلمات کلیدی مربوط به خدمات مذکور به زبان لاتین بلامانع است.

اپراتورها موظفند در حین ارائه خدمت با ارسال پیامهای اطلاع رسانی، مشترک را از مجموع هزینه های ایجاد شده آگاه کرده و در تمام مراحل ارائه خدمت، امکان انصراف از دریافت آن را برای مشترک فراهم کنند.

اپراتورها تنها می توانند در ازای ارسال محتوای خدمت، تعرفه از مشترک دریافت کنند و ارسال پیامهای اطلاع رسانی و تبلیغاتی از سمت اپراتور و سایر پیامها از جمله اعلام شروع اشتراک خدمت، تأیید مجدد و انصراف از دریافت خدمات از سمت مشترک رایگان خواهد بود.

شرایط فعال سازی و تعرفه خدمات پیامکهای تبلیغاتی برای مشترکان

براین اساس در صورتی که اپراتور بخواهد خدماتی خارج از دسته بندی این جدول به مشترکان خود ارائه کند، باید قبل از شروع ارائه خدمات، موضوع را به اطلاع سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی برساند و تایید لازم را از این سازمان دریافت کند.

ردیف دسته خدمات تعریف تایید مشترک برای فعالسازی تایید مجدد مشترک برای فعالسازی سقف تعرفه (ریال)
1 اخبار حوزه های مختلف اخبار به صورت اشتراک یا جستجوی خبر نیاز دارد نیاز ندارد  350
2 بازی و سرگرمی بازی های پیامکی و سرگرمی و برخی حوزه های اطلاعات عمومی  نیاز دارد  نیاز دارد  1200
3 مسابقه مسابقات پیامکی با موضوعات فرهنگی، اطلاعات عمومی، مذهبی، تخصصی و مناسبتی  نیاز دارد  نیاز دارد  2000
4 مذهبی ارائه محتواهای متعدد حوزه های دین، مذهب، معارف و احکام اسلامی  نیاز دارد  نیاز ندارد  350
5 اطلاع رسانی  ارائه اطلاعات جامع شهری، بورس، ارزهای خارجی و امثالهم  نیاز دارد  نیاز ندارد  1000
6 آموزشی  ارائه خدمات آموزشی  نیاز دارد  نیاز ندارد  1500
7 فرهنگی و هنری  ارائه محتواهای ویژه مخاطبان به موضوعات فرهنگی، هنری و ادبی  نیاز دارد  نیاز ندارد  1000
8 بهداشت و سلامت  ارائه محتواهای مرتبط با موضوعات بهداشتی و سلامت جسم و روان  نیاز دارد  نیاز ندارد  350
9 تبلیغات  محتواهای تبلیغاتی در خصوص کالاها و خدمات  نیاز دارد  نیاز ندارد  

 به گزارش مهر، اپراتورها موظفند برای خدمات پیامکی و چند رسانه ای از یک محدوده شماره گذاری معین و متمایز استفاده کرده و در خصوص محدوده شماره مورد استفاده، تأییدیه لازم را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کنند.

مشترکان تلفن همراه در صورت ارائه شکایت درخصوص دریافت پیامکهای تبلیغاتی و انبوه که خلاف این آیین نامه باشد می توانند شکایت خود را به سامانه پیامکی 10001314 ارسال کنند.

 


​​