امنیت

تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

January 4, 2013
16:42 جمعه، 15ام دیماه 1391
کد خبر: 52510

ضوابط جدید استانداردسازی پورتالهای دولتی

 

معاون سازمان فناوری اطلاعات از ابلاغ آیین نامه ضوابط فنی درگاههای دستگاههای دولتی که با هدف ساماندهی پورتالهای خدمات رسان دستگاههای دولتی از نظر افزایش میزان دسترسی و استانداردسازی در کارگروه فاوای دولت تصویب شد تا یک ماه آینده خبر داد.
علی اصغر انصاری در گفتگو با مهر، با بیان اینکه دستورالعمل مربوط به اجرای آیین نامه درگاهها و پورتال های دستگاههای دولتی و اجرایی حداکثر تا یک ماه آینده از سوی سازمان فناوری اطلاعات به این دستگاهها ابلاغ خواهد شد، اظهار داشت: براین اساس دستگاههای اجرایی ملزم خواهند شد براساس این ضوابط نسبت به ایجاد یک پورتال استاندارد و یکپارچه اقدام کنند.
 
وی با تاکید براینکه براساس این بخشنامه، یک تیم نظارتی نیز این ضوابط را نظارت و پایش خواهد کرد، ادامه داد: نتایج این اقدام از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری گزارش داده می شود.
 
انصاری با بیان اینکه مشکلات فنی پورتالهای دستگاههای اجرایی را آسیب های امنیتی، گرافیکی و عدم یکپارچگی تشکیل می دهند، تصریح کرد: با ابلاغ این دستورالعمل و برای تامین امنیت وبسایتهای دستگاههای اجرایی، تمامی این سایتها در قالب یک چارچوب عمل کرده و اطلاعاتی که به موتورهای جستجو می دهند از یک فرمت تبعیت می کند.
 
وی استانداردسازی پورتالهای دستگاههای دولتی را از دیگر مزیتهای این دستورالعمل عنوان کرد و گفت: این استانداردسازی می تواند در یکپارچگی ارائه خدمات دولت الکترونیک موثر واقع شود.
 
معاون سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه ابلاغ دستورالعمل ضوابط فنی براساس بند الف آیین نامه ساماندهی درگاههای خدمات دولت الکترونیک صورت می گیرد، افزود: در بند ج این آیین نامه نیز ضوابط دامنه و میزبانی وبسایتهای اجرایی دیده شده است. به این معنی که دستگاههای دولتی ملزم به انتقال میزبانی سایتها خود به داخل کشور و استفاده از پسوند و نام دامنه GOV.IR برای وبسایتهای خود هستند.
 
به گفته وی این دستورالعمل در چند سطح بندی و زمان بندی براساس اولویتهای وزارتخانه ها، سازمانها، ادارات و شرکتهای تابعه و سازمان های استانی و نهادهای خارج از دولت ودستگاههای وابسته ابلاغ و اجرایی خواهد شد.
 
قطع خدمات رسانی دستگاهها از طریق درگاه های خدمات الکترونیکی، پیچیدگی و نبود امکان دسترسی آسان به خدمات مورد نظر و به طور کلی کاربر پسند نبودن این درگاههای ارائه خدمات از موضوعاتی بود که زمینه تدوین آیین نامه ضوابط فنی درگاههای خدمات الکترونیکی دستگاههای دولتی را از سوی سازمان فناوری اطلاعات فراهم کرد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.