باندپهن

معاون صدور مجوز رگولاتوری: مجوز PAPها تمدید می‌شود

منبع: عصر ارتباط

 

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی 9 سال گذشته از زمان صدور پروانه PAPها به‌شدت درگیر چالش‌های میان مخابرات و این شرکت‌ها بوده است. در این مدت چند بار به دلایلی شرایط پروانه آن‌ها را نادیده گرفت و موضوع پروانه آن‌ها را به ADSL محدود کرد.
 
حالا رگولاتوری در یک سال باقی‌مانده به پایان اعتبار این شرکت‌ها باید علاوه بر بازنگری در اختیارات این شرکت‌ها، انتظار می‌رود علاوه بر تسهیل شرایط فعالیت آن‌ها، مجوز فعالیت در زمینه‌های دیگری را نیز به آن‌ها بدهد.
 
لطف اله سبوحی، معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی معتقد است پس از 9 سال فعالیت و سرمایه‌گذاری شرکت‌های PAP نمی‌توان آن‌ها را تعطیل کرد، بلکه پروانه آن‌ها تمدید خواهد شد.
 
او گفت: «باتوجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده از سوی این شرکت‌ها، احتمال واگذاری مجوز فعالیت در سرویس‌های جدید به آن‌ها نیز وجود دارد.» سبوحی پیش از این هم درباره رویكرد رگولاتوری به تمدید یا لغو پروانه این شركت‌ها گفته بود هیچ پروانه‌ای را صادر نمی‌كنیم كه بخواهیم آن را باطل كرده یا فعالیت آن را متوقف كنیم.» او با اشاره به این‌كه همه شركت‌های فعال در این حوزه از نظر سرمایه، نیروی انسانی و بازار سرمایه‌گذاری كردند، سیاست رگولاتوری را ادامه فعالیت آن‌ها عنوان كرد و تصمیم نهایی در این‌باره را به كمیسیون تنظیم مقررات واگذار كرد.
 
سبوحی گفته بود: «البته برای تصمیم‌گیری درباره اینكه همه شركت‌های PAP در این عرصه فعال باقی می‌مانند یا نه، باید گزارش عملكرد آنها به كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارایه شود تا كمیسیون درباره آنها تصمیم بگیرد.»
 
بر همین اساس رویكرد اصلی رگولاتوری تمدید این پروانه‌ها است مگر اینكه در نتیجه كم‌كاری یا عدم فعالیت موردی برای لغو پروانه وجود داشته باشد.
 
او بر ضرورت بازنگری در پروانه‌ها تاكید كرد و افزود: «باید قابلیت‌های بیشتری به پروانه این شركت‌ها اضافه شود و مجوز ارایه امكانات دیگری نیز به آنها اضافه كنیم تا فعالیت‌‌هایشان توسعه یابد.»
 
سبوحی باتوجه به چالش‌های میان شركت‌های ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت و شركت مخابرات ایران گفته بود: «پروانه این شركت‌ها قدیمی است و در زمان انحصار نوشته شده و باید شرایط و ضوابط دقیق‌تری در این زمینه پیش‌بینی كنیم.»
 
او با اشاره به اینكه ارتباط با شركت مخابرات ایران باید بهتر تنظیم شود تا PAPها امكان استفاده بهتر از بستر سیم مسی را داشته باشند، گفت: «باتوجه به مشكلات هر دو طرف باید منافع طرفین را در نظر بگیریم و قصد داریم رویه‌ای را تنظیم كنیم كه با مشاركت همه بخش‌ها مشكلات كمتر شوند.»
 
معاون صدور مجوز رگولاتوری با اشاره به فراهم شدن ایجاد بستر انتقال برای ارایه امكانات محتوایی افزود: «PAPها درخواست ارایه سرویس صورت را به رگولاتوری ارایه داده‌اند و تلاش می‌كنیم شرایط عرضه خدمات صوت از سوی آنها را نیز فراهم كنیم.»
 
سبوحی درباره اینكه برخی شركت‌ها پیشنهادات دیگری نیز برای ارایه سرویس‌های متنوع‌تر دارند، گفت: «خدمات دیگری هم می‌شود روی پروانه آنها تعریف كرد و باید همه شركت‌ها پیشنهادات خود را در این باره ارایه بدهند. اگر قابلیت‌های بیشتری بتوان روی پروانه آنها ارایه كرد، انجام خواهیم داد.»

​​