تلفن همراه

معاون قوه قضاییه: مكالمه تصویری اشكال قانونی و شرعی ندارد

رییس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: مكالمه تصویری اشكال قانونی و شرعی ندارد.
حجت الاسلام حمید شهریاری  در گفت‌وگو با خبرنگار جام جم در خصوص وارد بودن اشكال شرعی و قانونی به خدمات مكالمه تصویری، گفت: این خدمات مادامی كه قوانین عمومی كشور را رعایت و بر اساس پروانه صادر شده بصورت مجاز ارایه و استفاده شوند منع قانونی و شرعی ندارند.
 
وی افزود: در موضوع فقهی ممكن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد و آن را نمیتوان در مجوز اپراتور لحاظ نمود اما آن موارد نباید ناقض قوانین عمومی باشد و قطعا اجازه ارایه خدماتی كه مایه رشد فساد باشند را نیز نخوهیم داد.
 
حجت الاسلام شهریاری  با اشاره به حریم خصوصی افراد، افزود: این خدمات در حیطه خصوصی افراد است و نمیتوان برای آنها حكم ممنوعیت صادر كرد و مانند مكالمه صوتی كه اكنون جاری و در حال ارایه است خدمات دیگر نیز میتواند برای استفاده های مجاز مانند (مكالمه با اعضای خانواده) ارایه شود.
 
وی تصریح كرد : قطعا سوالی كه از مراجع در این خصوص شده است دارای اشكال و به شكل خاصی بوده است و قطعا تفهیم موضوع در این میان شرط است.
 
رییس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با اشاره به رشد خدمات نوین و مشكلات پیش روی آنها، اظهارداشت: خدمات گاهی در جامعه چالش برانگیز می شود كه این موضوع به ذات فناوری اطلاعات باز می گردد و این موضوع در بسیاری نقاط دیگر جهان نیز وجود دارد.
 
گفتنی است؛ در پی استفتائی از یكی از مراجع تقلید ایشان ارایه خدمات مكالمه تصویری را به دلیل احتمال مفسده انگیز بودن مجاز ندانسته بودند.

​​