تلفن همراه

فناوری

گوشی

لبه تکنولوژی

July 10, 2013
1:22 چهارشنبه، 19ام تیرماه 1392
کد خبر: 56091

پیش بینی زلزله با تلفنهای هوشمند امکان پذیر می‌شود

یک گروه از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا اپلیکیشنی تولید کرده اند که با استفاده از سرعت سنج تلفن هوشمند کار می کند و تلفن هوشمند را به یک دستگاه ساده زلزله نگار تبدیل می شود.
به گزارش مهر، زندگی در منطقه های زلزله خیز چاشنی خاصی به زندگی افراد اضافه می کند. برای تجربه هر روز باید در انتظار این احتمال بود که ممکن است زمین دهان باز کند و زندگی را در خود فرو دهد.
 
اولین زلزله وحشتناک است اما لرزه های بزرگ به دنبال آن ممکن است عادی شوند. این شرایطی است که آماده بودن برای آن مهم است این که همراه خود آب داخل بطری داشته باشید و بدانید که کجا پناه بگیرد، اما همه این موارد با وجود دستگاهی که بتواند از پیش نسبت به وقوع زلزله هشدار دهد، بی معنا می شود.
 
ریچارد گای یکی از اعضای این گروه تحقیقات موسسه فناوری کالیفرنیا است که اپلیکیشن " CrowdShake" را همراه با مت فالکنر دانشجوی علوم رایانه ای طراحی کرده است.
 
گای مدیریت شبکه ارتعاشات موسسه فناوری کالیفرنیا را برعهده دارد که یک پروژه مونیتور زلزله طی سه سال و نیم گذشته بوده است.
 
این دستگاه چه به یک روتر و چه به یک رایانه شخصی متصل شود، می تواند ارتعاشات ایجاد شده توسط لرزش را تشخیص دهد. سیستمهای پیش هشدار زلزله به حسگرهای بسیاری متکی هستند که در سراسر یک منطقه پخش شده است، بنابراین وقتی زلزله آغاز می شود، نزدیک ترین ایستگاه این لرزشها را شناسایی می کند.
 
اطلاعاتی که این ایستگاه ها جمع آوری می کند به مراکز پردازش اطلاعات ارسال می شود تا شدت آن و زمانی که زلزله به سایر نقاط می رسد، محاسبه شود، پس از این فرآیند هشدارها صادر می شود. این سیستم اگرچه ساده تر است اما براساس همین اصول کار می کند.
 
این پروژه موانعی در راه خود داشت، یکی هزینه دستگاه و دیگری این که ممکن است این حسگرها هرگز نصب نشوند اما گام منطقی بعدی یک اپلیکیشن تلفن هوشمند به نام " CrowdShake" بود که عملا به معنای عدم نیاز به خرید هیچ سخت افزاری بود.
 
گای گفت: موضوع جذاب درباره تلفنهای هوشمند این است که این تلفنها دارای تجهیزات داخلی هستند. شتاب سنج از جمله تجهیزاتی است که در تلفنهای همراه وجود دارد، مکان یابی و اعلام دقیق ساعت از دیگر ویژگیهای این دستگاه ها است بنابراین استفاده از آن بسیار ساده می شود.
 
وی افزود: از یک نقطه نظر، تلفنهای هوشمند دستگاه های جالب و فوق العاده ای برای مونیتور زلزله ها هستند و از سوی دیگر این دستگاه ها چالشهای جدیدی را مطرح می کنند. حسگرهای شتاب سنج در یک تلفن هوشمند دارای کیفیتی نیست که بتوان آن را به رایانه شخصی و یا سایر تنظیمات افزود، همچنین تشخیص بین حرکتهای عادی و لرزه های یک زلزله نیز چالش دیگری بود که در این رابطه مورد تأکید قرار می گرفت.
 
اپلیکیشن نهایی ارائه شده در حال حاضر یک نمونه اولین است و اجرای آن در کالیفرنیا بعید به نظر می رسد، مگر این که توسط سازمانهای دولتی انجام شود. هدف این اپلیکیشن کشورهای در حال توسعه است، کشورهایی که در معرض خطر زلزله شدید هستند اما دارای زیرساختهای پیش هشدار نیستند، از سوی دیگر داشته شبکه تلفن همراه در این کشورها عادی است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.