لبه تکنولوژی

تولید محصولات الکترونیکی پوشیدنی به هر شکلی ممکن شد

محققان به روش جدیدی دست یافته‌اند که بر اساس آن با قرار دادن فلز نقره روی فیبرها، قابلیت تولید انواع محصولات الکترونیکی پوشیدنی را به میزان قابل ملاحظه افزایش می‌دهند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)،  دانشمندان "آزمایشگاه ملی فیزیک"(NPL) و موسسه ملی سنجش بریتانیا روش جدیدی ارایه کرده‌اند که به واسطه آن ورق‌های نقره به صورت مستقیم روی فیبرها چاپ می‌شوند. این تکنیک جدید می‌تواند محصولات الکترونیکی را در انواع مختلف حتی لباس‌های معمولی و کاربردی به تولید برساند.
 
روش جدید ارایه شده توسط محققان بریتانیایی قابلیت‌های فراوانی برای ابزارهای کاربردی دارد و می‌تواند در زمینه‌های مختلف از جمله ورزش، سلامت،‌ پزشکی، محصولات الکترونیکی مصرفی و مد مورد استفاده قرار گیرد.
 
بیشتر طرح‌های کنونی که در حوزه محصولات الکترونیکی پوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به مواد رسانای بافتنی نیاز دارند تا روی فیبرها قرار گیرند. این مسئله محدودیت محصولات الکترونیکی پوشیدنی را بیشتر می‌کند، انعطاف‌پذیری را در آن‌ها از بین می‌برد و تنها در شرایطی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که از ابتدا به صورت لباس تولید شده باشد.
 
اما روش جدید مرکز NPL مدارهای سبک و قابل انعطافی را ارایه می‌دهد که به راحتی روی انواع لباس‌ها چاپ می‌شوند.

​​