فناوری اطلاعات

نقدینگی شرکت‌های بزرگ IT از ۲۴۰ میلیارد دلار گذشت

منبع: همکاران سیستم
برآوردهای یک شرکت پژوهشی نشان می‌‏دهد پنج شرکت‏ بزرگ دنیای آی تی در سه ماهه اول امسال در مجموع حدود ۲۴۵ میلیارد دلار سرمایه نقد در اختیار داشته‌‏اند. 
 
به گزارش وب‏‌سایت itworld، شرکت فکت ست (FactSet) که پژوهش‏‌هایی را در زمینه امور مالی شرکت‌‏های آی تی انجام می‌‏دهد اعلام کرده است ۵۰۰ شرکت‏ بزرگ جهان در پایان ماه مارس امسال هر کدام چند میلیارد دلار سرمایه نقد در اختیار داشته‌‏اند و مجموع سرمایه نقد و سرمایه‌‏گذاری‏‌های کوتاه‏‌مدت آن‌ها به ۲۹. ۱ تریلیون دلار رسیده است. این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۸. ۷ درصد رشد داشته است. این شرکت وضعیت مالی ۵۰۰ شرکت بر‌تر جهان را که به سهام بر‌تر (S&P ۵۰۰) معروفند مورد بررسی قرار داده و دریافته است که ۱۹ درصد از این ۲۹. ۱ تریلیون دلار در اختیار پنج شرکت مطرح دنیای آی تی بوده است. فکت ست شرکت‏‌های عرضه‏‌کننده خدمات مالی را از مطالعه خود استثنا کرده است و نقدینگی آن‌ها را محاسبه نکرده است. 
شرکت‏‌های مایکروسافت، گوگل، سیسکو، اپل و اوراکل پنج شرکتی هستند که در پایان ماه مارس در مجموع ۲۴۵ میلیارد دلار سرمایه نقد و سرمایه‌‏گذاری کوتاه‌‏مدت داشته‌‏اند. 
بر اساس این گزارش، سرمایه نقد و سرمایه‌‏گذاری‏‌های کوتاه‌‏مدت شرکت مایکروسافت در پایان ماه ژوئن امسال ۷۷ میلیارد برآورد شده است. از این رقم ۸. ۳ میلیارد دلار سرمایه نقد است و ۲. ۷۳ میلیارد دلار نیز جزء سرمایه‌‏گذاری‏‌های کوتاه‏‌مدتی است که به آسانی قابل تبدیل به سرمایه نقد است. سرمایه نقد شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۸ حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده است که از آن زمان به بعد با نرخ ثابتی رشد کرده است. 
سرمایه نقد شرکت گوگل نیز در پایان ژوئن به ۱۶. ۱۶ میلیارد دلار و حجم سرمایه‌‏گذاری‏‌های کوتاه‌‏مدت این شرکت نیز به ۲۷. ۳۸ میلیارد دلار رسیده است. کل نقدینگی گوگل در سال ۲۰۰۸ حدود ۱۶ میلیارد دلار بوده است که از آن زمان تا به امروز با نرخ ثابتی افزایش یافته و به ۴. ۵۴ میلیارد دلار رسیده است. شرکت سیسکو نیز ۹. ۷ میلیارد دلار سرمایه نقد و ۷. ۴۲ میلیارد دلار نیز سرمایه‏‌گذاری کوتاه‌‏مدت در اختیار دارد. این در حالی است که مجموع سرمایه نقد و سرمایه‏‌گذاری‏‌های کوتاه‏‌مدت این شرکت در پنج سال پیش فقط ۴. ۲۴ میلیارد دلار بوده است. 
شرکت اپل نیز در پایان ژوئن امسال، ۲. ۱۱ میلیارد دلار سرمایه نقد و ۴. ۳۱ میلیارد دلار سرمایه‌‏گذاری کوتاه‌‏مدت در اختیار داشته است. شرکت اوراکل نیز ۶. ۱۴ میلیارد دلار سرمایه نقد و ۶. ۱۷ میلیارد دلار سرمایه‌‏گذاری کوتاه‌‏مدت داشته است.

​​