فناوری اطلاعات

پیش‌بینی وضعیت ابزارهای سازمانی در سال ۲۰۲۰ میلادی

آینده‌نگران پیش‌بینی کرده‌اند که در سال ۲۰۲۰ میلادی لباس‌های معمولی قابلیت دستگاه‌های الکترونیکی امروزی با حافظه‌های مجازی را در اختیار خواهند داشت تا تمامی تجربیات روزانه زندگی را ذخیره کنند و در کنار آن، گوشی‌های هوشمند تصاویر را به صورت مستقیم به شبکیه چشم ما خواهند رساند.
 
به گزارش وب سایت informationweek، در این سال پزشکان داروهایی را آزمایش خواهند کرد که چاقی‌های مزمن را به طور کامل از بین می‌برد و در کنار آن، استخراج معادن از سیارک‌های نزدیک‌ زمین به صنعتی جدید تبدیل خواهد شد. اما در سال ۲۰۲۰ میلادی که از هم‌اکنون حدود ۷ سال تا آن زمان باقی مانده است، در حوزه «ابزارهای اجتماعی سازمانی» چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ 
کار‌شناسان بر این باورند که بیشتر مراکز تجاری امروزی در سال ۲۰۲۰ میلادی حضور نخواهند داشت و طبق بررسی صورت گرفته، ۷۱ درصد کسب‌وکارهای امروزی طی سال آینده از گردونه رقابت خارج می‌شوند. 
این طور که مرکز Statistic Brain گزارش داده است، تمامی شرکت‌های تجاری و کسب‌وکار‌ها به منظور حفظ و بقای خود به میزان زیاد نیازمند اقدامات سریع و مشترک هستند و به عبارت دیگر، این شرکت‌ها باید به سمت ابزارهای اجتماعی روی بیاورند. 
شرکت‌های اجتماعی امروز بیشتر فعالیت‌های خود را برون‌سپاری کرده‌اند و تمام فعالیت‌های غیراستراتژیک و حیاتی آن‌ها خارج از سازمان انجام می‌شود. 
مرکز تحقیقاتی Forrester پیش‌بینی کرده است که بیشتر سازمان‌های مرکزی IT امروزی تا سال ۲۰۲۰ میلادی از بین می‌روند و فرآیند‌ها و اقدامات IT به دیگر سازمان‌های تجاری انتقال پیدا می‌کند. این در حالی است که مرکز Dick Csaplar of Aberdeen پیش‌بینی کرده است که ۲۰۲۰ سال خداحافظی با مراکز داده خواهد بود. 
نرم‌افزارهای – به‌عنوان – خدمات (SaaS) هم‌اکنون باعث شده‌اند روش‌های سنتی در حوزه فناوری اطلاعات کنار گذاشته شوند. به عنوان مثال، کار‌شناسان فناوری هم‌اکنون ابزارهایی مانند سرویس پست‌الکترونیکی، ابزارهای ارتباط با مشتری (CRM)، سیستم‌های تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات و حتی سیستم‌های مدیریت سازمانی را به صورت مستقیم از روی فضای پردازش ابری مورد استفاده قرار می‌دهند. پیش‌بینی شده است که این قبیل ابزار‌ها نیز در سال ۲۰۲۰ رونق یابند.

​​