امنیت

انتشار اسناد تازه از نفوذ جاسوسان آمریکایی به برنامه تور

یک سند تازه فاش شده نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا به منظور جاسوسی از برنامه‌های رمزگذاری اطلاعات در یک دهه اخیر تلاش‌های فراوانی را انجام داده است.
 
به گزارش فارس به نقل از واشنگتن پست، بر اساس سند مذکور ماموران آژانس یاد شده در اول نوامبر سال 2007 جلسه‌ای را با یکی از طراحان اصلی برنامه Tor برگزار کرده بودند تا از عملکرد برنامه یاد شده که به منظور جلوگیری از نقض حریم شخصی کاربران مورد استفاده قرار می گیرد، مطلع شوند.
 
Tor نام نرم افزاری است که بسیاری از کاربران اینترنت به منظور مخفی کردن هویت خود از آن در فضای مجازی بهره می‌گیرند و حال مشخص شده که آژانس امنیت ملی آمریکا از سال‌ها پیش از نحوه عملکرد برنامه یاد شده مطلع بوده است.
 
در جریان این نشست Roger Dingledine اظهار داشته که صاحبان مشاغل تجاری و افرادی که می‌خواهند اسرار کاری و فردی آنها مخفی بماند و همین طور کسانی که به دنبال دور زدن سیستم‌های فیلترینگ هستند از جمله کاربران خدمات Tor هستند اما در این جلسه ماموران آژانس امنیت ملی آمریکا گفتند تروریست‌ها و ماموران اطلاعاتی کشورهای رقیب هم از Tor استفاده می کنند.
 
Roger Dingledine کم کم متوجه می‌شود که آژانس امنیت ملی آمریکا توانسته به این برنامه نفوذ کند و این در حالی است که میلیون‌ها نفر از آن برای مخفی کردن هویت خود استفاده می‌کنند.
 
بر اساس اسناد تازه‌ای که ادوارد اسنودن افشا کرده، از حداقل یک سال قبل از ملاقات دو طرف یعنی در سال 2006 جاسوسان آمریکایی توانسته بودند با نفوذ به برنامه Tor هویت و موقعیت مکانی برخی کاربران آن را شناسایی کنند. همچنین آنها توانسته بودند با بلوکه کردن دسترسی کاربران Tor آنها را به سمت مجاری ارتباطی ناایمن هدایت کنند.
 
Tor با استفاده از شبکه‌ای از سرورهای مدیریت شده توسط افراد داوطلب تلاش دارد هویت کاربران خود را مخفی نگه دارد و از این طریق ترافیک ایمیل، داده و هر چیز دیگری در فضای مجازی مخفی نگهداشته می‌شود، اما اسناد افشا شده توسط اسنودن نشان می‌دهد در بسیاری از موارد داده‌های رد وبدل شده به دست جاسوسان کاخ سفید افتاده است.
 
بر اساس یکی از اسناد افشا شده توسط اسنودن، آژانس امنیت ملی آمریکا با استفاده از روشی موسوم به EGOTISTICALGIRAFFE توانسته است در تنها یک آخر هفته 24 نفر از کاربران Tor را شناسایی کند.

​​