باندپهن ثابت

بیدختی: نیمی از دلیل گرانی اینترنت به دلیلی هزینه گران انتقال است

عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در خصوص گران‌بودن اینترنت در کشور، گفت: قیمت اینترنت ورودی به کشور 14 میلیون تومان (حدود 15 هزار دلار) است و 14 میلیون تومان هزینه انتقال در داخل کشور به آن اضافه می‌شود.
 
 
به گزارش فارس، عبدالمحمد بیدختی‌نژاد امروز در یک نشست خبری با موضوع مشکلات اینترنت کشور اظهار داشت: رگولاتوری باید به جایگاه اصلی بازگردد که اگر این اتفاق رخ دهد می‌توان امیدوار بود که جهش بزرگی در کشور ایجاد خواهد شد.
 
عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) پیشنهاد کرد: سازمان نصر در بحث‌های کارشناسی می‌تواند بازوی کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات باشد.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: اختلاف بین رگولاتوری و شورای رقابت باید برطرف و حدود وظایف این دو حوزه تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار مشخص شود تا بخش خصوصی تکلیف خود را بداند.
 
بیدختی‌نژاد در خصوص گران‌بودن اینترنت در کشور، گفت: هزینه اینترنت ورودی به کشور 14 میلیون تومان (هر لینک STM1 حدود 15 هزار دلار) است و 14 میلیون تومان هزینه انتقال در داخل کشور به آن اضافه می‌شود.
 
عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران گفت: شرکت تعاونی پیشگامان، تنها شرکتی از بخش خصوصی بود که سرمایه‌گذاری بزرگی در حوزه فیبر داشت اما در 2 سال گذشته هیچ حمایتی از تنها شرکتی که حاضر شد در حوزه فیبر سرمایه‌گذاری کند صورت نگرفت و این شرکت علیرغم تمام هزینه‌هایش، هنوز به نقطه سر به سر هزینه نزدیک نشده است.
 
وی ادامه داد: به دلیل عدم حمایت، این حرکت در همان نقطه متوقف شد و شرکت دومی جرأت ورود به این سرمایه‌گذاری را پیدا نخواهد کرد.
 
بیدختی نژاد گفت: امیدواریم در دولت جدید سیاست‌های درست در حوزه IT و ICT به کار گرفته شود.
 
عضو کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: باید اپراتورهای انتقال در کشور شکل بگیرند که صاحب سرویس نباشند و صرفاً بستر انتقال را در اختیار بازیگران بگذارند.

​​